Skorpionit Provencessa?

kesäleskenä

Onko niitä oikeasti, kuinka paljon, missä (niityillä, poluilla, rannikolla, vuoristossa?), millä torjua - ja tarvittaessa millä hoitaa puremaa?

3

1313

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokenut

      sielä on sellaisia pieniä, muutaman cm kokoisia, mustia skorppiooneja, mutta ne ovat täysin vaarattomia aikuisille, mutta lapsien kohdalla suosittelen hakeutumaan lääkäriin. Pistos muistuttaa paljolti ammpparin pistoa. ja kipu kestää pitempää, mutta sekin riippuu ihmisestä ja kipukynnyksestä. Meillä on sielä kesäpaikka, ja se alue on melkein niitty/vuoristoa.. siitä en sitten tiedä onko niitä havaittu muualla.. mutta pointti oli kuitenkin se että ei vaarallisia aikuisille, ja lapsilla lääkärin tarkastus.. =)

    • elinympäristö

      Skorpparit kuuluvat luonnollisesti etelä-ranskaan samoin kuin esim. torakat. Ne kuuluvat tähän ilmastoon ja ei niitä voi torjua, ne pitää hyväksyä ja hoitaa tarvittaessa.

      • kesäleskenä

        Vielä lisäkysymys, onko laventelista oikeasti jotain apua, jossain kuulin että skorpionit välttäisivät sellaista paikkaa mikä esim. pyyhitty laventelivedellä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1569
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      72
      1370
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      227
      1351
    4. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      231
      1291
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1100
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1059
    7. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      1029
    8. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      973
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      89
      960
    10. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      123
      848
    Aihe