Elikkä kun meikkaat kuuluuko ensin laittaa puuteria ja sen jälkeen meikki voidetta, vai toisten päin vai riittääkö vain toinen miten se tehdään ?
Meikki vinkki !!!
meikkaava555
4522
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
eli ensin pohjusta kasvot puuterilla.
Sitten laita meikkivoidetta.
Lopuksi voi vielä hiukan laittaa puuteria....
Voi tietenkin käyttää pelkkää puuteria, jos ei halua meikkivoidetta käyttää!
(Myös luomiin ensin puuteri ja sitten luomiväri, niin pysyy paremmin päivän, eikä varise pois).
Ja meikin järjestys.
kasvot(puuteri ja voide)
ripset
luomet
huulet (huulirasva ja huulipuna/kiilto)
Siinä ei varmaan ollut yhtään asiaa oikein.
Siis TÄH..? En oo ikinä edes kuullu et joku laittais puuterii ekaks!! Mun mielest on ihan päivän selvä juttu, et ekaks meikkivoide (jos käyttää) sit puuteri.. Loppu järjestyksel ei oo nii välii, mut tietty on järkevää laittaa luomiväri ennen ripsarii, ku muuten on ripset ihan luopparissa..
Ensimmäisessä vastauksessa ei kyllä juuri mikään tainut olla totta, joten älä usko..
Ensin laitetaan aina meikkivoide ja sitten vasta puuteri. Ja tosiaan meikkivoidetta ei ole pakko käyttää.. Jos käyttää meikkivoidetta kannattaa valita vaalein mahdollinen puuteri, jos taas ei käytä meikkivoidetta, puuterin kannattaa olla vähän tummempi.. Itse käytän muuten puuteroivaa meikkivoidetta (eli meikkivoidepuuteria), se on mun mielestä paras, merkki Maybellinen dream matte :D