Digiboksia, tuota paholaisen keksintöä, ei pidä kotiin hankkia, maksoi mitä maksoi. Ja tuleehan se maksamaan kun antennitaloyhtiöön keskusboksia aletaan ostamaan. Ja ne osakkaat joilla tuo Belsebubin viritys on tuskin ovat innokkaita maksumiehiksi, onnea vaan enemmistön saamiseksi.
Kaapelitaloyhtiössä ei tarvitse tehdä mitään eikä maksaa mitään. Tosin sitten näkee ne neljä kanavaa jotka kaapeliyhtiö viitsii muuttaa. Tätä juhlaa jatkuu helmikuun 28.päivään saakka.
Kyllä kateeksi käy, itselläni kun näkyy 11 ilmaista kanavaa. Videotakaan en enää tarvitse kun on tallentava digiboksi. Pitää varmaan boksi myydä mutta kuka hullu sitä ostaa, varsinkaan kun se on C-boksi...
Kaapelitaloyhtiössä ei tarvitse tehdä mitään eikä maksaa mitään. Tosin sitten näkee ne neljä kanavaa jotka kaapeliyhtiö viitsii muuttaa. Tätä juhlaa jatkuu helmikuun 28.päivään saakka.
Kyllä kateeksi käy, itselläni kun näkyy 11 ilmaista kanavaa. Videotakaan en enää tarvitse kun on tallentava digiboksi. Pitää varmaan boksi myydä mutta kuka hullu sitä ostaa, varsinkaan kun se on C-boksi...
Vastaukset 6
Vanhimmat
Hei,
jos tarpeeksi moni jättää hankkimatta digiboxin niin silloin ei voida siirtyä digikauteen kun niiltä jotka eivät siirry digikauteen jää lupamaksut saamatta ja se on satojen miljoonien tappio Ylelle.Minä annan mennä tvni pimeäksi enkä
maksa lupamaksua jos siirrytään digikauteen.Systeemi on muuttumassa jo 2010 kuulin sen kun olin hamkkimassa tv tä jossa olisi digiboxi niin sanottiin, että ei kannata ostaa kun 3 vuoden päästä telkkaria ei voi käyttää kun tulee taas uusi systeemi.Odotan 2010 ja katson mitä tapahtuu??Siis äläkkää ostako digiboxia,katsotaan mitä tapahtuu? Saammeko pitää analogisen systeemn 2010 asti??
>>niiltä jotka eivät siirry digikauteen jää lupamaksut saamatta ja se on satojen miljoonien tappio Ylelle
No juu, jos oikein pitkällä aikavälillä lasketaan. Laskepa huviksesi montako tv-lupamaksua tarvitaan edes 100 miljoonan hankkimiseksi.
>>3 vuoden päästä telkkaria ei voi käyttää kun tulee taas uusi systeemi
Sinua on huijattu. "Uusi systeemi" ei korvaa nykyistä digitekniikkaa. Eikä tule kolmen vuoden päästä mitenkään merkittävässä mittakaavassa, jos ollenkaan.
pystyyn rotestin.
> Saammeko pitää analogisen systeemn 2010 asti??
Aina on näitä, jotka pelkäävät muutosta. Mutta niin kauan kuin näitä analogisia lähetyksiä tulee, nauhoittele niitä VHS-kaseteille ja katso niitä sitten sen jälkeen aina iltaisin nauhoilta, kun muille on alkanut digiaika. Vasta sitten kun kaikkien VHS-kasettiesi nauhat ovat kuluneet puhki, osta digiboksi. :)
Niin, että ei se helmikuun loppu ensi vuonna ole mikään takaraja. LVM antoi vain suosituksensa tv-yhtiöille analogisignaalin lähetyksen sallimiseksi, mutta ei voi määrätä asiaa, koska ei omaa toimivaltaa siihen.
Luultavasti analogilähetykset kaapeliverkoissa jatkuvat digilähetysten rinnalla niin kauan kuin kaapelitalouksia on merkittävästi vain analogisten lähetysten piirissä.
Nuo prosenttiluvutkin olivat vain suositus. Kyllä 15% 1.280.000 kaapelitaloudesta on melko suuri joukko, lähes 200.000. Osa heistä ovat valmiit perumaan kaapelitv-liittymänsä, jolloin kaapeli-tv-yhtiöiden rahalliset menetykset ovat merkittävät.
Kaiken taustallahan on melko varmasti ollutkin laskuttajayritysten taloudelliset menetykset, ei niinkään yksittäisen kansalaisen tai kotitalouden etu.
> Osa heistä ovat valmiit perumaan kaapelitv-liittymänsä
Mitenkähän onnistuu.
Eli perutaanko taloyhtiöissä asuntokohtaisesti niitä liittymiä? Vai peruuko koko taloyhtiö kaikilta liittymät? Jos jälkimmäinen, pitää siinä saada äänestyksessä taakse enemmistö ja silloin jää jo boksin hankkineilta digiboksi tarpeettomaksi, sillä monihan on jo voinut hankkia kovalevyllisen boksin videonauhurin tilalle.