Onko jollain kokemuksia matalaenergia ikkunoista?
Pakettikauppias laski paketin mukaan nuo Pihlan Termo ikkunat.
Toinen vaihtoehtoinenhan on Skaalan ME ikkuna.
Onko niiden kanssa odotettavissa jotain ongelmia?
Kuullut huhuja höyrystymisestä/jäätymisestä.
Palstallahan on kyllä jo haukuttu moiset ikkunat mutta olen kuitenkin hiukan kiinnostunut moisista.
Pakettikauppias laski paketin mukaan nuo Pihlan Termo ikkunat.
Toinen vaihtoehtoinenhan on Skaalan ME ikkuna.
Onko niiden kanssa odotettavissa jotain ongelmia?
Kuullut huhuja höyrystymisestä/jäätymisestä.
Palstallahan on kyllä jo haukuttu moiset ikkunat mutta olen kuitenkin hiukan kiinnostunut moisista.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Se ero Pihlan ja Skaalan välillä on pieni. Pihlan ratkaisussa kannattaa muistaa, että välitila on kaikissa ikkunoissa tuuletettu. Eli sen ulomman lasielementin merkityksen voit arvioida itse. Välitilaan kuitenkin puhaltaa kylmä ilma.
Vertasin Pihlaa Skaalan perinteiseen ikkunaan. Näyttihän siellä olevan tämä ns.energialasikin. Samat fysiikan lait pätee molemmilla merkeillä.
Ilmeisesti tarkoitat molempien valmistajien nelinkertaista ikkunaa. Skaalallakin taitaa sellainen olla? Itse kyllä luottaisin kolminkertaiseen ikkunaan. Skaalahan pääsee sillä melkein Pihlan arvoihin.
Ei kannata maksaa tyhjästä. Ajatukset tietenkin sumentuu myyjien puhuessa kuin Runebergit.
Ainakin Pihlassa oli pakko napsaista reilut palat tiivistettä viime talvena pois. Vakiona vetivät huuruun.
Mikset kysyisi tarjouksia ja funtsisi sitten.
Motivan nettisivuilta ikkunoiden energialuokitukset, sieltä löytyy faktaa, pyydä sitten tarjous useammalta ikkunatoimittajalta.
Laskelmat ovat tietokonelaskelmia. Todellisuus voi olla muuta.
epäluotettavia tietoja
Ne ovat laskelmia. Eivät mitään Vtt:n testejä.
Skaalalla uusi ikkunamalli pientaloihin, uuden
ikkunan u arvo vakiotuotteella alle
Saimme rautakaupan esitelijältä U-arvon 0,9 ja valtsimme sen. (SE KOSKI LASIA). En sano toimitajaa koska se Pihlan mies kuitenkin morkkaisi sitä.
Matalaenergiaikkunoiden perusominaisuus on se, että niihin kerääntyy kosteutta kylmillä ilmoilla. Jos näin ei tapahtuisi, ne eivät olisi matalaenergisiä, vaan vuotaisivat yhtä lailla kuin "tavalliset" ikkunat. Jokaisen pitää ihan itse pohtia mitä ominaisuutta arvostaa eniten.
asiantuntijana mitä oikeasti tapahtuu????
Tutullani on Pihlan Termot ja mainitsi myös asiasta. Onko silloin poistettava tiivisteitä?
Ikkunoiden lämmöneristyskyky on niin hyvä, että uloimman lasin ulkopinta jäähtyy syksyisillä keleillä niin kylmäksi, että ilmankosteus tiivistyy kylmän lasin pintaan. Vrt. auton lasit.
No sittenhän se ikkuna ei enää ole yhtä lämpötaloudellinen...Jos kosteuden tiivistyminen on niin kamala asia, niin silloin ei varmaankaan kannata maksaa ekstraa tiiviimmistä ikkunoista.
ulkolasin ulkopinnalla?????