unia

Näin unta,että etsin äitini kanssa vanhempieni vihkiraamattua jostain pellolta.Toisessa unessa olin mennyt ajassa taaksepäin ja näin vanhempani vuosia ennen syntymääni.Joku nainen vei mieheltään toisen jalan tämän nukkuessa.Olisin kiitollinen tulkinnasta.
2140
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kuvailusi on kaiken kaikkiaan lyhyt, mutta annetut lähtökohdat saavat minut ajattelemaan, että vanhempiesi suhde toisiaan kohtaan vaivaa Sinua jollain tavoin.

Äitisi ohella mainittu vihkiraamattu unikuvissasi saattaisi kertoa siitä, että Olet nimenomaan huolissasi äidistäsi vanhempiesi keskinäisessä suhteessa.

Kertomassasi toisessa unessa (tämä on kaukaa haettua), jätit mainitsematta olivatko vanhempasi onnellisia vaiko jotain muuta? Antoiko unen tunnelma ymmärtää jotain? Saattaa olla, että koet olevasi Itse syypää heidän keskinäisiin vaikeuksiinsa. Tähän viittaisi heidän näkemisensä ennen omaa syntymääsi.

Jalan vieminen, onko tämä erillinen uni vai liittyikö jollain tavalla edelliseen? Kuvaus antaisi ymmärtää, että joku taho on vienyt osan jostain kokonaisuudesta, kuten esimerkiksi avioliitosta.

Oletko kenties huolissasi, että isäsi saattaa hyljätä äitisi toisen naisen vuoksi? Kenties toinen vanhemmistasi on sairastunut taikka olet huolissasi omasta suhteestasi nykyiseen kumppaniisi?

Omien uniensa paras tulkitsija on niiden kokija itse. Mieti yksityiskohtia ja asioita, mitä ne mieleesi tuovat.

Kauniita unia.

Äänestä
  • Ei vanhempieni keskinäisessä suhteessa ole mitään vikaa,mutta äitini ja minun välit ovat kireät.Emme ole koskaan olleet läheisiä.Itseasiassa minun ei edes pitänyt syntyä.
    Jalka-uni tosiaan saattaa viitata omaan särkyneeseen avioliittooni.Elämässäni on tällä hetkellä kriisi.Ehkä siksi alitajuntani tuo uniin nämä asiat.Kiitos.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nainen33v kirjoitti:

Näin unta,että etsin äitini kanssa vanhempieni vihkiraamattua jostain pellolta.Toisessa unessa olin mennyt ajassa taaksepäin ja näin vanhempani vuosia ennen syntymääni.Joku nainen vei mieheltään toisen jalan tämän nukkuessa.Olisin kiitollinen tulkinnasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu