Margaritan plussat ja miinukset!

Meduusan raiskaama.

Tultiin Margaritalta eilen. Yleisesti ottaen matka oli antoisa kokemus. Oli paljon hyvää ja myös jonkin verran huonoa.

Hyvät ilmat
Hyvät ruuat All Inclusivessa(hintaansa nähden)
Hauskan romut taxiautot(vanhoja 70-luvun loppuunajettuja jenkkejä)
Suht edullinen hintataso yleisesti ottaen(varsinkin kun käytti epävirallisia rahanvaihtopaikkoja)
Asiallisen jäykkä palvelu ( ei liian lipevä, niinkuin esim. Turkissa)
Kulttuurin erilaisuus (Ihmiset ovat todella vähään tyytyväsiä)
Mukava jeeppisafari
Ei vatsatautia kellään ainakaan meidän hotellissa(Tropical Refuge)


- Yleinen epäsiisteys ympäristössä( joskaan se ei meitä haitannut)
- Isot meduusamäärät rannoilla( yksi hyökkäsi kimppuunkin )
- Yllättävä kieltolaki kesken loman, kun "demokraattinen" kommaridiktaattori Chavez oli päättänyt kieltää pääsiäisenä viinanmyynnin kansalaisiltaan( Meidän hotellissa toki sai juomaa lähes normaaliin tapaan tiskiltä, mutta rantabaarissa toimittiin väärin kieltämällä oluen ja drinkkien anniskelu myös meiltä ennakkoon juomansa maksaneilta turisteilta, mikä oli kyllä ennenkuulumaton kokemus rantalomalla. No saa nähdä kuinka paljon Finnmatkat on valmis korvaamaan osittain jäämättä saaneista ennakkoon maksetuista palveluista)
- Turvattomuuden tunne kaupungeissa liikuttaessa( kaikki paikalliset varoittelivat meitä)
- Huijausyritykset kaupungin kauppaliikkeissä (yrittivät ottaa enemmän rahaa kuin mitä hinta
oli) ja yllättävät ambrella maksut rannalla, vaikka hinnasta ei aamulla puhuttu mitään.

Yleisarvosana jää hieman plussan puolelle meidän mielestä. Nyt itse saarella käyneenä ymmärrämme miksi saarella aikaisemmin käyneillä on ollut niin monenlaisia tuntemuksia saaresta. Positiivisella ja vastaanottavisella asenteella kohde on positiivinen kokemus, mutta ymmärrän hyvin, että monen hienohelman mielestä paikka on kauhistus.

1

1267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei hienohelma

      Miten tulli palatessa? Oliko hyvällä päällä, vai yleensä päällä? Joutuivat tammikuun ihmiset seisomaan laukunavausjonoissa ihan piisalle asti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      126
      10842
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      111
      6201
    3. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      163
      5517
    4. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      55
      5376
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      70
      4329
    6. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      120
      4271
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      51
      3801
    8. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      24
      3797
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      13
      3476
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      78
      3062
    Aihe