Monet näyttävät pohtivan kuinka hoitaa siviilivihkiminen/hääjuhla.
Meillä siviilivihkiminen ja hääjuhla tapahtuivat peräkkäin hääpaikalla. Paikkana oli trooppinen puutarha (sitätiloissa) pk-seudulla.
Aloitimme vihkimisellä klo. 18.00 jolloin kävelimme vieraiden eteen (vajaa 90) musiikin soidessa. Paikalla oli puhujakoroke jonne kiipesimme ja jossa vihkijä (Hyvinkään maistraatista tietysti :) jo odotti.
Heti vihkimisen jälkeen vieraat siirtyivät bestmanin ja kaasojen opastuksella ulos ulko-ovien molemmille puolille josta välistä kävelimme ulos. Vastaavalla tavalla kuin kirkossakin siis riisiheitto. Bestmanin puheen jälkeen siirryimme mieheni kanssa takaisin ovelle jossa yksi kerrallaan takaisin sisään siirtyvät vieraat pääsivät meitä kaikki kättelemään ja onnittelemaan.
Tästä eteenpäin suoraan syömään ja hääjuhla alkoi. :) Oma vihkimisemme ja juhlamme onnistuivat kaikki mitä parhaiten ja olen kaikin puolin erittäin tyytyväinen.
Siviilivihkimisten suhteen Hyvinkään maistraatti antaa hyvää palvelua. Vihkijä myös puhuu jos niin halutaan. Meille vihkijä mailasi valmiita pohjia, joissa puhetta, runoja ym. Saa valita tai mutoilla vapaasti itselleen sopivimman.
Juhla oli myös kompakti ja vieraille erittäin helppo. Tarvitsi vain tulla yhteen paikkaan jossa koko helahoito tapahtui. Usein siirtymiset kirkosta hääpaikalle voivat olla ongelmallisia ja jos aikataulut eivät satu kirkolle sopimaan on ikävää jos vihkiminen vaikka 13.00 ja hääjuhla voitaisiin aloittaa vasta illemmalla... Mihin laittaa ihmiset siksi aikaa ym.
Tässä valossa voin siis lämpimästi suositella siviilivihkimistä juhlapaikalla josta juhlat suoraan käyntiin.
Yksi siviilivihkimis kokemus
näin meillä
0
623
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3261464- 1141186
- 1151065
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh22827- 111812
- 116811
- 18450
- 36415
- 36413
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i90412