jänis söi krookukset

sahramisantra

syksyllä istutin rinteeseen nurmikolle 150 krookuksen sipulia, kaikki tulivat pintaan tuossa reilu viikko sitten. vann nyt ovat kaikki hävinneet kuin ruohonleikkurin tuhoamana. jäljistä päätellen jänikset/rusakot ovat mässäilleet!

-onko muilla kokemuksia tälaisesta?
-voiko jatkossa suojata esim mätnysuopavedellä (paha maku?)
-nouseeko vielä uudet alut, vai siirtyikö odotukseni vuoden päähän?

15

9707

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • här

      Täällä noin käy joka vuosi tulppaanien kohdalla. Mitään keinoa en ole keksinyt, mutta ilolla otan vinkkejä vastaan minäkin. Ymmärrän potutuksesi. Krookuksiin eivät ihme kyllä ole koskeneet... Mutta ainakaan nuo tulppaanit eivät nouse uudestaan, tuskin siis krookuksetkaan. Vielähän voit istuttaa uudet, kukkivat vähän myöhemmin.

      • taitaa olla herkkua

        Fasaanit myös pitävät krookuksista. Ja tulppaanit ovat jänisten herkkua, myös hautausmailla. Kaikki "haudanryöstäjät" eivät siis ole kaksijalkaisia.


    • keino

      Olen yhtenä vuonna laittanut kanaverkkoa krookusten päälle, toimi hyvin, ei syöty. Tänä vuonna ripottelin valkopippuria ja ainakin vielä on saanu krookukset kasvaa rauhassa.

    • peto cd

      kaikki kiiltävät, välkkyvät ym. pelottaa jänistä ainakin maalla missä eivät ole tottuneet sellaiseen. laitoin tulppaanien viereen roikkumaan vanhan cd levyn, välähtelee myös pimeässä, tämä riitti, eivät koskeneet kuin reilusti kauempana oleviin tulppaaneihin.

    • sahramisantra

      muutama syöty alku on lykännyt pinnalle pelkän kukkavarren ja on nyt siis nuppuja pinnalla vaikka lehdet syötiin maatamyöten, joten jotain sentään saatiin ihailtavaksi.

    • perkules! tänä aamuna menin katsomaan miksi krookukset eivät jo ala kukkia vaik nuppuja oli tosi paljon: joku ilkiö on syönyt ne! Oliko se pippuri hyvä idea? En haluis laittaa verkkoa, kun ne ei sieltä alta sitten oikein näy..?

      • sahramisantra

        ripottelin valkopippurijauhetta loppujen krookusten päälle ja syönti loppui kuin seinään.


      • sahramisantra kirjoitti:

        ripottelin valkopippurijauhetta loppujen krookusten päälle ja syönti loppui kuin seinään.

        Kiitos vinkistä! meillä toimii kun toinen penkki jäi jo syömättä!


    • Anonyymi

      Minä aitaan kukkapenkit 40, 45, 60 tai 65 cm korkeilla piparkakkureunuksisilla aitaverkoilla. Ilman niitä olisi kaikki syöty. Ja ne eivät ole kovin rujon näköisiäkään.

    • Anonyymi

      Sopulit on vieny sopulit. Multakin vei lähes kaikki. Agrimarket myy sopulimyrkkyä joka ei vahinkoita sipulia. Osta sitä

    • Anonyymi

      Laitettiin kanaverkkoa kukkien ympärille ja ostettiin Bauhausista kaninkarkotetta. Kanikarkote on selosteen mukaan jotain laventelin ja jokin yksittäisen kemikaalin seosta. Toimii.

      Seuraavaksi on tarkoitus laittaa chilijauheesta ja etikasta tehtyä tahnaa kaikkiin niihin paikkoihin, missä kanin tiedetään kulkeneen. Sen tehosta ei vielä tiedä.

    • Anonyymi

      Mulle kävi samalla tavalla, nuput olivat jo hyvässä alussa, seuraavana yönä kaikki keltaiset nuput oli syöty, vain siniset toisessa penkissä oli jätetty koskematta.

    • Anonyymi

      Sama, rusakot parturoi joka vuosi krookukset heti kun tulevat nupulle, mutta eivät koske ihan vieressä kasvaviin lumililjoihin, narsisseihin eivätkä tulppaaneihin. Onneksi jättävät sentään siistejä lannoituspapanoita 'maksuksi'

      • Anonyymi

        Mikä ihme siinä sitten on, että meillä mökillä pihakin kuhisee rusakoita, mutta krookukset saa kukkia rauhassa?
        Tälläkin viikolla olin neljä päivää mökillä ja seurasin, kuinka rusakot söivät kaikennäköistä pihasta ilta- ja yöhämärässä. Eivät säiky sitäkään, kun valonheitin syttyy vähänväliä liike ja lämpötunnistimen avulla, rusakoiden siinä liikkuessa.
        Mutta krookuksiin eivät koske. Sensijaan vuosien ajan istuttamamme pääsiäisnarsissit olivat jo viime keväänä hävinneet, vaikka vuodesta toiseen olivat aina keväällä nousseet ja kukkineet komeasti. Voisiko niiden kato johtua rusakoista?


    • Anonyymi

      Narsissit kuulemma karkottavat jäniksiä. Niitä kannattaa istuttaa kevätkukkien
      sekaan. Luin. En ole itse kokeillut. Taidan kokeilla valkopippurivinkkiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      389
      959
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      885
    3. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      234
      783
    4. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      716
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      70
      690
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      70
      669
    7. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      645
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      36
      630
    9. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      609
    10. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      43
      591
    Aihe