Lähden viikonlopuksi mökille rakentamaan uusia laitureita. On luvattu keväisiä ilmojakin ja eipähän ole sitten kesällä niin paljoa tekemistä. Mökkini sijaitsee niemen nokassa, ja kummallakin puolta niemeä on laiturit, mutta nyt olisi tehtävä hieman suuremmat, kun on tarkoitus hankkia kesäksi uusi venekin ja sillä ei pääse niin lähelle rantaa kuin nykyisellä.
Miten muuten te muut, onko teillä miten monella kesämökki? Olisi ihan mielenkiintoista kuulla!t.y.
Miten muuten te muut, onko teillä miten monella kesämökki? Olisi ihan mielenkiintoista kuulla!t.y.
Vastaukset 14
Vanhimmat
rakentaa ensiksi se vessakoppi valmiiksi kotiisi. Sitähän sinä olit viimeksi virittelemässä.
Laitureiden nokkaan voit tehdä noin kolme metriä korkeat mastot, joiden päähän virittelet viimeiset kondomisi. Saat niistä erinomaiset tuulen suunnan mittarit, niin voit sitten katsoa sieltä mistä suunnasta tulee. Kai sinulla kuitenkin purjevene on?
Teen kyllä WC-remontinkin, mutta laiturit on myös saatava kuntoon. Minulla ei ole purjevenettä, mutta siellä mökillä on kanootti, soutuvene, viisiheppainen moottorivene joka on tarkoitettu sellaiseen pikkuveneilyyn ja sitten on vielä neljäkymmentäheppainen sellaisena käyttöveneenä. Nyt kuitenkin olen ajatellut vaihtaa tuon suuremmman moottoriveneen kuusikymmen-hevosvoimaiseksi, että olisi ihan kunnolla tehoja alla.t.y.
Ei ole mitään järkeä asettaa kondomeita tuuliviireiksi, siihen on keksitty parempiakin välineitä.
Veneeseen aion kyllä ottaa joka kerta vesille lähtiessäni mukaan kondomin, johon voin hädänhetkellä suojata kännykkäni ja kutsua sillä näin toimintakelpoisena säilyessä pelastajat suoraan paikalle.t.y.
TESTI: Jos sana KONDOMI saa verenpaineesi yläpäässä nousemaan, niin seuraava juttu on sinulta ehdottomasti KIELLETTY ! ! ! Jos kuitenkin luet sen teet sen omalla vastuullasi. Sinua on varoitettu!
Tämän päivän Karjalaisen sivulla 12 on juttu kondomista ja sen kestävyydestä.
”Euroopan unioni on moninkertaisesti varmistanut, että lemmenhetken vapauttama sperma todella mahtuu kondomiin.
EU-direktiivin mukaan kondomin täytyy olla vähintään 17 senttimetriä pitkä ja leveyttä tulee olla 44-56 millimetriä. Ehkäisyvälineen pitää pysyä ehjänä, vaikka sen sisällä olisi 18 litraa nestettä. Se saa hajota vasta kun nesteen määrä ylittä 18 litraa.
Suhteutetaanpa tuo 18 litraa keskivertosiemensyöksyssä tulevan siemennesteen eli sperman määrään. Sitä tulee 1-2 teelusikallista eli 5-10 millilitraa. Keskimäärin kondomiin lentää siis noin 7,5 millilitraa spermaa.
Kyllä kondomissa tilaa riittää. Sinne mahtuisi noin 2400 siemensyöksyn spermamäärä. Ehkäisyasioissa unioni pelaa varman päälle.
Petri Vähä”
Siis vahvaa tekoa tuo kännykän suojapussi.
Teen sinulle kunnon laiturit, kun ilmoitat osoitteesi. viestiäsi odotellen: kirvesmies
Kun rakennat laiturin, niin tee siitä jämäkkä, mutta kelluvarakenteinen!
Vedä syksyllä se kuiville pois jäiden armoilta!
Näin sulla on hyvä laituri kymmeniä vuosia, eikä se rötkötä kallellaan ja vinossa!
Kekseliäisyyttähän sulla on omasta takaa. ;)
kellukkeet
Nytpä olisi sitten laiturit tehty. Toisesta tein todellakin kelluvan, toinen laituri on itseasiassa maan päällä, sillä kohtaa kun on syvä ranta, niin valmistin siitä rannan suuntaisen. Siihen on erinomaisen hyvä ajaa nyt veneellä. Ajattelin että jos rakentelisin sinne tässä kevään kuluessa vielä ulkoterassin, johon voisi sijoittaa hyvin puutarhakalusteet, nykyään kun nekin ovat olleet ihan maata vasten.
Minuulle sattui siellä muuten hassu juttu, kun rintataskussani ollut kännykkä molskahti veteen. Mutta kuinka ollakaan, olin suojannut sen kondomilla, niin se ei mennyt yhtään miksikään, vaikka ehti ollakin pari minuutiia veden alla. Tällaista samanlaista kännykän suojaamiskeinoa suosittelen kaikille muillekin!t.y.
se sulle kuuluu?
...kondomeista pinnoite siihen laituriin. Näin saat siihen uskomattoman nuljakkaan pinnan.
Samoin voisit laittaa kondomin laituritolpan päähän, ettei tolppa paskaannu kun istahdat siihen tolpan nenään itseäsi "hauskuuttamaan".
Paljon tuosta iloa, sehän on äijä!
Nuo tuollaiset jutut kuuluvat murrosikään ja uskon että sinäkin lopetat niiden kertomisen kunhan ensin vielä vähän kasvat. Tai no, mistäpäs minä sen voin tietää, voithan olla räkänokka koko ikäsikin, jotkuthan eivät kasva siitä koskaan ulos.t.y.
...ajelen autolla mökille.
Vene on vinssillä vedettävissä/laskettavissa järveen, kun tuota venettä tarvitsen.
Olen miettinyt "ajettavaa" laituria eli jollain 9hv 4-tahti koneella. Siihen grillauspaikat, kalusteet, jne... mikäs sen mukavampaa kuin lähteä uistelemaan, grillailemaan,... ...ja vieläpä laiturilla.
Jep..laitureita on tullut rakennettua monia!
Yksi kikka on ostaa vanhoja puhelinpylväitä mistä saa käteväösti laitureiden rungot, päälle napsitaan sitten kyllästettyä lautaa noin 28 millisenä,!
Tietenkin jos vedenkorkeus vaihtelee kuten pielisel niin kandee rakentaa ponttoonilaituri, ostettuu saa halvalla muovisia ponttooneita jotka kestää pirun pitkään!