Muisteltiin tuossa taannoin ystävien kanssa millaista oli ostaa asunto laman jälkeen. Keskimääräinen omakotitalo täällä Tampereella maksoi noin 350 000mk (uusi puolimilliä ja vanha 200 000mk). Itse iskimme silmämme kymmenen-vuotiaaseen omakotitaloon, joka oli rakennettu suhteellisen suurelle omalle tontille. Kävimme katsomassa taloa valehtelematta 10 kertaa ja selvitimme KAIKEN mahdollisen, suurin piirtein myyjän sukupuuta myöden. Kun kaupat viimein saatiin tehtyä, olimme kirjoittaneet itsellemme kohteeseen liittyviä muistiinpanoja varmasti satakunta sivua. Kauppahinta oli 345 000mk. Kun myöhemmin myimme talon, saimme siitä yli 200 000e. Kaupat tuli ensimmäisellä näytöllä, eikä ostajat hirveästi kyselleet.
Täytyy vaan sanoa että nostan hattua nykynuorille joilla on "munaa" lyödä elämä likoon silloin kun se tuntuu oikealta. Talo ostetaan jos se tuntuu oikealta. Itse en tällaiseen ajatteluun pystynyt silloin, enkä pystyisi nyt. Nykynuoret ne vaan jotenkin tietävät laskeutuvansa jaloilleen.
nimim. kyllä siitä lamastakin selvittiin!
Täytyy vaan sanoa että nostan hattua nykynuorille joilla on "munaa" lyödä elämä likoon silloin kun se tuntuu oikealta. Talo ostetaan jos se tuntuu oikealta. Itse en tällaiseen ajatteluun pystynyt silloin, enkä pystyisi nyt. Nykynuoret ne vaan jotenkin tietävät laskeutuvansa jaloilleen.
nimim. kyllä siitä lamastakin selvittiin!
Vastaukset 7
Vanhimmat
me saatiin ilmaiseksi talo ja myytiin 980.000€, nuoripari näytti lainapaperitkin.....975.000€ lainaa ja 5000€ omaa.....
onneksi niillä oli munaa.
Vai oliko provo?
kituutatko toisen omistamassa kaksiossa maksamalla kiskurivuoraa tai
otatko ison velan (25-50v) ja elät hallinnoimassasi talossa maksaen vain korot jos niitäkään haluamasi ajan. Kun muutat pois, 'myyt' talosi ja velka siirtyy seuraavalle. Tämähän on nykyajan vuokralla-asumista, ei sen kummempaa.
Harkitse itse, haluatko asua vanhalla vai uudella tavalla vuokralla. Kumpaakaan et saa omaksi!
parissa kuten sinulla. Meillä vähän parempituloisilla se ei mene noin. Tai ainakaan itsellä ei mene.
että et tiedä mistä puhut. Väitän että vain noin 5-10% velallisista maksaa asuntoaan yli 25 vuotta. Me muut maksamme velkamme huomattavasti nopeammin.
Vai, että myit 200000€:n mörskän Tampereella. Lienee ollut purkukuntoinen. Tämä on fakta, sillä noin halpa OKT ei voi olla mikään muu kuin joku purkukuntoinen vaja. Kunnon OKT:t maksavat kyllä Tampereella reilusti yli 350000€.
Tampere on köyhien tehdasttyöläisten jälkeläisten paikka. Omakotitalon neliöhinta on vähän reilu tonni, joten normi 5h k OKT saa 150ke. Vähäistä vaan on muuttoliike työläissopulien sekaan. Turku, Helsinki, Espoo, Vantaa, Oulu akseli vetää akateemisia. Tampereella mutut vetää 20-vuotiaita opiskelijatyttöjä väkisin per***seen. Way To Go Tamperse.