Haluaisin lukea ja tutustua tekstiin intiaaneista ja heidän historiastaan.
Onko intiaanien historiasta kirjoitettu mitään kansanomaista historiikkia?
Nykypäivän tilanteeseen olisi myös mielenkiintoista tutustua.
Minä olen aikanani lukenut seikkailukertomukset Lännen valloituksesta ja verenhimoisista villeistä, mutta totuus olisi varmasti ihan yhtä mielenkiintoinen.
Onko kolleegoilla mielessä sopivaa luettavaa?
Onko intiaanien historiasta kirjoitettu mitään kansanomaista historiikkia?
Nykypäivän tilanteeseen olisi myös mielenkiintoista tutustua.
Minä olen aikanani lukenut seikkailukertomukset Lännen valloituksesta ja verenhimoisista villeistä, mutta totuus olisi varmasti ihan yhtä mielenkiintoinen.
Onko kolleegoilla mielessä sopivaa luettavaa?
Vastaukset 10
Vanhimmat
paljon Pohjois-Amerikan intiaaneista. Siis faktaa. Jos Dee Brown ei ole sinulle tuttu, niin siinä on kirjoittaja, jonka teoksiin sinun tulisi ehdottomasi tutustua! Faktaa, mutta myös tarinoita, historiaa ja omakohtaisia kokemuksia elämästä intiaanina Amerikassa.
Kiitos, koska olen nyt juuri päättänyt intiaaneihin tutustua, kaikki on minulle uutta.
Niinpä kirjastoon!
Ja sitten on tietysti Dee Brownin ehkäpä tunnetuin teos Bury My Heart at Wounded Knee eli Haudatkaa sydämeni Wounded Kneehen, joka kertoo intiaanien ja Yhdysvaltain välisistä väkivaltaisuuksista 1800-luvun lopulla. Siis jos haluat lukea juuri Pohjois-Amerikan intiaaneista... ei kepeää luettavaa, mutta eipä nuo tapahtumat kovin kepeitä olletkaan.
"kevyempiä" teoksia intiaaneista, ja jopa runoja.
Native American, amerikan intiaanien historia. Siinä on kaikki, sellaisena kun se oli.
Suosittelen, että luet kirjan ''Haudatkaa sydämeni Wounded Kneehen'', kirja on täynnä vuosilukuja, paikannimiä, intiaanipääliköitä ja heidän tekemisiään, sotia ja kuolemista, siis juuri sitä mitä intiaanien elämä oli heidän loisteliaan historiansa lopussa. Surullinen ja ahdistava kirja voi olla, mutta täyttä faktaa ja otoksia oikeusistunnoissa kirjatuista asioista. Lue ihmeessä :)
Suosittelen! Sarja kertoo amerikan alkuperäiskansojen vaiheista.
Mulla olis myytävänä HBO:n v. 2007 ilmestynyt DVD "Bury My Heart At Wounded Knee". Alkuperäisenä - tottakai! Aluekoodi R1.
Tuotu USA:sta.
Myyn hintaan 30€ (sisältäen postikulut!)
Olin Wounded Kneessä, hautausmaalla, jonne oli haudattu mm. verilöylyn ainut eloonjäänyt, tyttö nimeltä Lost Bird. Kyllä siellä oli tunteet pinnassa... Keskustelin useiden intiaanien kanssa jotka asuivat lähistöllä, tunsin suurta kunnioitusta ja sympatiaa heitä kohtaan.
Menen varmasti sinne vielä takaisin, kunhan saan matkarahat kasaan :)
Suosittelen myös tuota Bury My Heart At Wounded Kneetä oikein lämpimästi. Olen lukenut sen suomeksi kerran ja nyt ostin omaksi englanninkielisen alkuperäisteoksen. Myös leffa löytyy hyllystä, mutta siihen petyin.
Sitten olen lukenut myös kaksi Velma Wallis:in kirjoista. Hänellä on sukujuuret Alaskan intiaaneissa, ja hän on kirjoittanut kirjoja jotka pohjautuvat mm. Athapaskaneiden suulliseen perinteeseen. Mukavia tarinoita ja legendoja.
Itse olen siis lukenut kirjat 'Lintutyttö ja mies joka seurasi aurinkoa' ja 'Kaksi vanhaa naista'. Suosittelen myös näitä. Ovat paljon kevyempää luettavaa, kuin esim tuo Wounded Knee ja kertoo intiaanien elämästä P-Amerikan pohjoisosissa kauan ennen eurooppalaisten tuloa.
Näiden kahden kirjan lisäksi Wallis on kirjoittanut myös 'Raising Ourselves'-nimisen kirjan.
unohdin mainita vielä Michael Blaken upeat kirjat Tanssii susien kanssa ja Valkoisen miehen tie.