Nuorison kielestäkö olemme lainanneet ilkeän tavan sovittaa v-sanaa asiattomiin paikkoihin?
Kun jokin menee rikki, pilalle, se menee veeksi!
Kun joku on epämiellyttävä, hän on vmainen!
Kun jokin harmittaa kovin, silloin vtuttaa!
Kaikissa tilanteissa siis selvästi negatiivinen lataus. Ja kuitenkin se v on niin haluttu kohde!
Käytätkö itse v-sanoja
- julkisesti
- vain tuttujen keskenn
- vain itseksesi
Kun jokin menee rikki, pilalle, se menee veeksi!
Kun joku on epämiellyttävä, hän on vmainen!
Kun jokin harmittaa kovin, silloin vtuttaa!
Kaikissa tilanteissa siis selvästi negatiivinen lataus. Ja kuitenkin se v on niin haluttu kohde!
Käytätkö itse v-sanoja
- julkisesti
- vain tuttujen keskenn
- vain itseksesi
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ei ole ainoastaan negatiivinen, vaan kuuluu puhekieleen. V...n hyvä leffa, nautin niin v....ti eilen, jne. Istupa Hukkeli-ukkeli koululaisbussissa puoli tuntia, niin joka lauseessa se kerran vilahtaa. Muuten olen kanssasi samaa mieltä, että ei se sana kuulu joka väliin. Ja eikös sämä ole naisten hyväksikäyttöä, miksei miehiset elimet ole niin suosittuja! Hahaa!
tautisen kyrvä*ti* ;D
silloin kun rajusti jokin asia rassaa käytän sanaa kyr*** ja silloinkin vain hiljaa mielessäni.
V sana on nuorison slangia, josta valitettavasti kaikki eivät pääse eroon aikuistuttuaan, onneksi aikuiset lapseni eivät sitä käytä. Jos he käyttäisivät sitä kaveripiirissä niin kyllä se lipsahtaisi edes joskus myös minun kuulteni.
ei sovi suuhun- eikä tyyliin
sitä mieltä, että liian kaunis sana kiroiltavaksi
:)
mitään kirosanoja normaalisti, mutta oikein kovassa
"tarpeessa" tulee joskus harvoin sanottua. Eipä kärsi sanatkaan tällöin inflaatiota.
junassa etelä suomeen eräänä iltapäivänä ja junaan nousi paljon opiskelijoita. Herra Jumala sitä v- sanan käyttöä. Tytötkin latasi tulemaan niin että hirvitti kuunnella.
lienee jo unohtunut ja monen mielestä se tarkoittaa varmaan samaa kuin sana "pilkku" tai "hirveä", niin luulen. - Nykyisinhän moni asia on niin hirrrrveän kaunis tai ihana yms. Niin kieli muuttuu ja kehittyy, ettei mukana tahdo pysyä. Aion silti pyristellä vastaan ettei tuo "pilkku" ilmestyisi huomaamatta omaan aktiiviseen sanavarastooni. ;))
Äskettäin keskustelimme asiasta toisen äiti-ihmisen kanssa. Totesimme, että meidän lapsemme lopettivat heti alkuunsa ko. sanan käytön, kun kerroimme heille sanan oikean merkityksen heti ensi kertaa sen lapsen suusta kuultuamme.
Joskus nuorina aikuisina saimme ystäväni kanssa miehemme luopumaan ko. sanan käytöstä, kun yhdessä liikenteessä ollessa mätkäisimme vastaavan miespuolisen sanan yhtä äänekkäästi seuraavaan lauseeseen aikaa ja paikkaa katsomatta. Miehiä alkoi tosissaan hävettää vaimojensa käyttäytyminen ja kun emme suostuneet lopettamaan, tapa katosi. Ja arvaa vaan, oliko meillä tytöillä hauskaa sen projektin aikana. ;))
, ihme jos ei oisi tehonnu, - oletpa sinä rohkea..:))
että vaikka toista ei voi muuttaa, hänen käyttäytymiseensä (ja erilaisiin tilanteisiin) voi vaikuttaa omaa käyttäytymistään muuttamalla. ;)))
Rakastan sinua niin vitusti! Onko kaunista?
viljeli ko. sanaa ahkerasti kunnes äitinsä sanoi, käytä sitä sanaa vasta kun olet sen paikan nähnyt ja jos sen jälkeen sana vielä miellyttää väärinkäytettynä. Tehosi.
sellainen juttukin, kun äiti oli kaupassa 4- vuotiaan ja 2- vuotiaan, jolla oli vielä tutti suussa, kanssa. Nelivuotias rähisi kassajonossa, ja äiti ei sanonut mitään. Niinpä joku mummeli poikaa rupesi torumaan, jolloin kaksivuotias otti tutin suustaan ja sanoi: Haista sinä ämmä v...u!
Minulle sanoi nuorehko nainen, ei valtavan pieni, ei hirvittävän kaunis, eikä ainakaan älyttömän fiksu, hyvin pahasti "haista v...u" kun pyysin anteeksi töytäisyä bussista poistumisen yhteydessä. Olin kuullut sitä sanaa matkan ajan monesta suusta, oli kuljettajan nimi ilmeisesti myös v...u, koska niin häntä kutsuttiin. Olin kaikkea muuta kuin yllättynyt ja vastasin:
"levitä tuohon eteen, voin haistaakin." Onneksi oli välimatkaa, että hänen potkunsa ei osunut.
Ei ne taida oikeen istua minulle mutta kyllä täällä kotona joskus tulee sanottua ruma sana.
nimihän on Vittu kun vituttaa. Jokainen miettiköön, mitä se itsekullekin merkkaa.