Mulla on viimesen puolen vuoden aikana menny menkat semmosiks liian niukoiks, että ei tuu kun pöntöllä muutama 'limainen' tippa ja paperiin pyyhkiessä, ja koko aikana siteeseen/ph-suojaan muutama viiru.. viime kesänä ne oli vielä normaalit, eli ainakin 3 ekaa päivää kirkasta, valuvaa ristiselkäkipuineen, nyt vaan mahaa välillä nipistää.. Mitähän tällänen voi olla? Jotain hormoonipuutosta vai? Mitä muilla on todettu vastaavassa tilanteessa jos on tutkittu? Tarkottaako että limakalvo liian ohut? Onks kukaan tullu raskaaks tosi niukoilla menkoilla? Säännölliset ne sentään vielä on (27-29pv). Ei kai mulla nyt mitkään vaihdevuodetkaan vielä voi olla ku oon 29v??! apua. :(
Niukentuneet menkat.
Yritystä 1v.
2758
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mulla oli sama juttu,mutta selvisi sitten vuosia myöhemmin,kun olin jo lapsen saanut,tosi "vanhana".
Mulla oli keltarauhashormonin(?) puute,ja muistaakseni niukat kuukautiset liittyy siihen juttuun. Nämä naiset tulee harvoin raskaaksi, usein sattuman kautta, tavallaan vahingossa ja kierron missä vaiheessa vaan.
Mutta muista,tämä oli vain mun kokemus,ja yhden lääkärin mielipide!
aika on jo varattu omalääkärille, viikon päästä.. Sieltä kai sit lähete eteenpäin tutkimuksiin, vai tekeeköhän ne mitään esim. verikokeita siellä terveyskeskuksessa? Sitä keltarauhasen vajaatoimintaa oon välillä epäilly, mistähän sellanen johtuu?
Onkohan kellään muute auttanu punaviini siihe kohdun limakalvoon ja paljo sitä tarvis juoda/pvä, ei kai iha hirveesti!?
Mulla greippimehu (pari kk kokeillu) lisää kyllä limoja mut sen jälkeen ne menkat juuri muuttu tollasiks ihmeellisisks! Voikohan se olla ton mehun syytä!? Ei kai..?