e36 325i oljykorkissa majoneesia

Näyttää, ettei jäähdytysneste vähenisi ihmeemmin, mutta silti aina välillä on öljyntäyttökorkin sisäpuolella hiukan majoneesimaista tahnaa joka syntyy öljyn ja veden/nesteen sekoituksena.

Johtuuko kondenssivedestä vai vuotaako/onko kansi halki SITTENKIN HALKI ?

Termari pelaa ja lämmöt kyllä nousevat.
61692
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

huohotus onkelmii ei sen kummempaa

Äänestä

Tuo oli ennen muinoin väljän koneen merkki, ainakin siten haukuttiin. Aina kannattaa muistaa kuitenkin vanha sanonta "ei ole väljän voittanutta". Tuskin tuosta pahempaa seuraa kuitenkaan, itse seuraisin öljyn kulutusta hiukan tarkemmin.

Äänestä
  • Sehän tässä hullua on kun viime öljynvaihtovälillä(12000km) kone ei syönyt oikeastaan yhtään öljyä.
    Öljy kyllä tummui melko nopeasti.

    Tietysti, jos ohipuhallusta on paljon, menee mukana kampikammioon myöskin palamisjätteiden mukana vesihöyryä jota syntyy normaalisti noin litra/poltettu polttoainelitra.

    Ehkäpä tuo voisi olla selitys ?

    Nää on näitä tuontivehkeitä. Perr...
    Mittarilukema 160 000, mutta voi olla, että on ajettu oikeasti 260 000 huonosti öljyjä vaihtaen...

    Nooh, pääasia, että kulkee.

    Äänestä

  • jos kone on väljä, se ei millään tapaa vaikuta kannen nesteen keräämisominaisuuteen. Ja vaikka koneesta poistettaisiin männänrenkaat, ei sylintereissä liiku vettä, joka kerryttäisi öljyn kanssa koneeseen "majoneesia".
    Ennemminkin tuo majoneesi öljykorkissa kertoo siitä, että lämpötila korkilla on sahannut plussan ja miinuksen väliä, ja vettä hieman kertynyt korkkiin, ja käynnistettyä öljyä roiskunut siihen.

    Äänestä

synnyttää tuota majoneesia, varsinkin Suomen ilmastossa. Toistuvia nopeita lämpötilanvaihteluita koneessa, jolloin kosteutta kerääntyy korkille ja siis täysin normaalia. Käy nyt edes välillä polkemassa sitä hieman markettia pitemmällä - bemut tykkää siitä.

Äänestä

Tuossa jo muutamia oikeita tiedonjyväsiä tulikin aiheesta.

Bensakoneessa polttoaine-ilmseoksen palaessa syntyy lämmön ja paineen lisäksi myös hiilidioksidia ja vettä. Suurin osa vedestä poistuu kuumana höyrynä ulos pakoputkesta, joka on helppo uskoa kylmänä talviaamuna kun katselee valtaisaa höyrypilveä takana. Samasta syystä bensakoneiden pakoputkistot ruostuvat nopeasti sisältäpäin.
Myös ehjä moottori vuotaa aina palokaasuja jonkinverran männänrenkaiden ohi kampikammion puolelle, pääsee vesihöyryä myös samaan tilaan missä öljy kiertää. Kuumaa vesihöyryä pääsee kondensoitumaan kylmään öljyyn joskus suuriakin määriä. Öljyn sisältämä vesi on nähtävissä juuri tuossa täyttöaokon tulpan sisäpinnassa ja tietysti samalla tavalla myös koko koneen ylöosassa, koska lämmin kostea ilma kevyempänä nousee ylimpiin osiin. Samaan tapaan kuin löyly tekee saunassa.
Veden saa pois öljystä vain nostamalla öljynlämpöä riittävän paljon, mieluummin vaikka hiukan yli 100 asteen tietämiin. Jolloinka vesi kiehuu pois öljystä ja poistuu huohotuksen mukana. Tässä nykyaikainen kampikammion "tuuletusjärjestelmä" on moninverroin parempi kuin entisaikojen pelkkä "kampikammion huohotus" järjestelmä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


biimster fanatic kirjoitti:

Näyttää, ettei jäähdytysneste vähenisi ihmeemmin, mutta silti aina välillä on öljyntäyttökorkin sisäpuolella hiukan majoneesimaista tahnaa joka syntyy öljyn ja veden/nesteen sekoituksena.

Johtuuko kondenssivedestä vai vuotaako/onko kansi halki SITTENKIN HALKI ?

Termari pelaa ja lämmöt kyllä nousevat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu