kertokaas joku viisaampi mitä tehdä.noin satanen lasissa ja vääntää kahvan pohjaan niin "kakoo ja otta heikosti kierroksia,pikkuvaihteella kun ei niin "vastusta niin häikkää ei juuri huomaa,sekä vapaalla kaasutellessa ottaa kierroksia normaalisti ja käy nätisti.tämä siis heti kauden avauslenkillä,uutta bensaa lisätty,ei auttanut.talveksi ei ollu laitettu stbilointiainetta tai muuta sellaista mutta konetta käytetty kyllä.onko kaasarit kalkkeutunut vanhasta bensasta tms,meneekö oire ohi vai...?? kitos.
blacbirdin käyntionkelma
rastas musta
102221
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Itselle tuli samanlaista vikaa talven aikana. Luulen että syy on vaihtamassani K&N vapaavirtaus ilmansuodattimessa. Ihan viritys ammattilaisilta asti kuulin että pistää seokset sekaisin. Ja muuten minulla on kaasari versio.
Ruiskuhan on sitten paljon helpompi säätää uusiksi.
pyöräni on alkuperäisosilla ja kaasarimalli.
Pitäs jaksaa ottaa tankki irti ja vaihtaa paperinen suodatin takasin ja jos tämän jälkeen oireet ei helpota niin ...
Ollaan ainakin samassa veneessä.
Miten sulla toimii 7 tonnin jälkeen ?
hyvin se toimii yli 6 tuhannen jälkeen,pitänee käydä tilaamassa aika kaasareiden säätöihin..
laittakaahan pensan sekaan ensin polttoaine järjestelmän puhistus aine.esim fortea tai mp liikkeistä saatavaa moto power 1 stä.hapettumat lähtee ja nykimiset loppuu
Mun shadowis on saman kuuloosta vikaa :( että sit ku löydätte vian ja saatte pyörät kuntoon nii naputelkaa toki tietonne tänne, josko oon samas venees teiän kaa..
tais olla vika vanhassa bensassa,ainakin nyt parin tankkauksen jälkeen toimii jo aivan erilailla,pitänee silti käydä synkronoimas kaasarit kun sitä tuskin tehty koskaan..
pyörä on säädetty tehtaalla vakio osille,mopo penkkiin säädettäväksi,toimii sen jälkeen paremmin kun vakio.....edellyttää tietenkin ammattilaista eikä mitään nyrkkipajaa
http://www.nettimoto.com/viewVehicle.php?id_bike=450883&status=F&id_bike_type=2&id_make=29&id_model=1184&id_sub_type=&pfrom=&pto=&yfrom=2003&yto=&efrom=1100&eto=&eng_type=&search=Hae&PN[0]=simp_search&PL[0]=simpleSearch.php?status=F@id_bike_type=2@id_make=29@id_model=1184@id_sub_type=@pfrom=@pto=@yfrom=2003@yto=@efrom=1100@eto=@eng_type=@search=Hae
ai nii sul oli vakio peli,jään estoo litra täyteen tankkii,jo vain rupee naukumaan,kokeilin joskus vanhaan katanaan...
en pistänyt stabilointiainetta bandiittiini ja nyt on koko alkukevään käynyt huonosti nykien ajossa,huollossa säädettiin ruiskut kohdilleen ei mitään apua,mutta nyt kolmanenen tankillisen jälkeen avasin ja tarkistin kaikki mahdolliset paikat,niin oli mennyt valkoisiksi tahmeaksi bensa monissa kohdin,niin ei ihme että nyki näinkin pitkään,puhdistin kaikki ne kohdat,joissa sitä mömmöä oli,niin jo taas toimii moitteetta,olisiko syynä bensanlaadun heikkeneminen,kun ajoin koko kesän 95e bensalla ja ennen edellisessä käytin 98 oktaanista ja laitoin motonetista ostettua satabilointianetta,niin vältyin tuolta valkoiselta tahmamaiselta mömmöltä ja kertaakaan ei nykinyt,pakko se on vanhuksia uskoa ,että jos säilöö epätasaisessa lämpötilassa,niin kosteus tulee vajaaseen tankkiin ja silloin lisäaineen lisäys on oltava kunnossa,jotta se ei keväällä kostaudu nykimisenä,kaverini piti samassa tilassa samanlaista pyörää ja laittoi sitä ainetta motonetista ostamaansa,niin sillä ei sitä tahnaa ollut missään ja keväällä se pääsikin ilman huolia ajamaan heti,kun itse juoksentelin noilla huoltokorjaamoilla tyhmänä kyselemässä vikoja mutta selkeää vastausta en saanut,koska joka korjaamo antoi erilaisia vinkkejä miten tulisi säilyttää pyyörä yli 6 kuukauden ajan.