Sisään ilman valmennuskurssia?

Solars

Olisi todella mukava kuulla rohkaisevia kokemuksia teiltä, jotka olette päässeet (Helsingin) teologiseen sisään ilman minkäänlaista valmennuskurssia tai itseopiskelumateriaalia.

Miten se tapahtui? Miten paljon luitte?

Tuntuu, että sisään menevät vain ällän kirjoittaneet valmennuskurssin tai itseopiskelumateriaalit läpikäyneet ihmiset. Haluaisin vain uskoa, että meitä "ihan tavallisiakin" pääsisi sisään. Itse olen nyt kirjoitusten jälkeen lukenut lähes joka päivä noin 3 h päivässä ja tehnyt muistiinpanoja.

5

2366

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jiiips

      Olisin tosi kiitollinen josjoku vois vastailla=)

    • AnnaIida

      Itse en käynyt mitään valmennuskurssia enkä ole monen ällän ylioppilas.
      Luin molemmat kirjat kaksi kertaa ja lisäksi muistiinpanojani ja alleviivauksiani vielä myöhemmin. Tilanteessa auttoi ehkä sekin että olin juuri lukenut uskontoa YO-kirjoituksiin ja sieltä muistin jotain juttuja. Itse istuin vaan joka päivä sitkeästi lukemassa kunnea takamus puutui :)
      Kirjat kannattaa kyllä lukea ajatuksella, jotta osaa sitten tiivistää ajatuksensa. Tilaa vastata kun oli vain 26 riviä ja yli menevää tekstiä ei enää hyväksytty. Kannattaa lukea yliopiston nettisivuilta löytyvät vanhat koekysymykset ja vastaukset tarkkaan niin saatte hyvän käsityksen millaisia kysymykset ovat. Itse vastasin mielestäni huonosti, mutta pääsin silti helpolla sisään joten ei kannata huolehtia turhaan :)
      Tsemppiä lukemiseen!

    • keväällä valmistuva

      Kyllä pääsee sisään ilman vippaskonsteja....itse pääsin sisään ilman erillisiä valmennuskursseja, enkä kirjoittanut YO-kokeissa yhtään ällää... Pääsykoekirjat luin huolella pari kertaa läpi ja painoin pääsykokeisiin...läpi meni ekalla kerralla ilman sen suurempia ongelmia. Korostan myös, etten hakiessani ollut mitenkään erityisen hyvin perehtynyt teologiaan aiemmin, eli pääsykoekirjat olivat todella ihan uutta matskua minulle ennen opintoja...Silloin kun hain, piti lukea Teologia, johdatus tutkimukseen (taitaa olla nykyäänkin toinen pääsykoekirja) ja toisena oli Kärkkäisen toimittama Johdatus Lutherin teologiaan (toinen kirja taitaa vaihdella pääsykokeissa miltei vuosittain). Pääsykoetouhuun liitetään joskus vähän liikaakiin mystiikkaa...ei pääsykoe kuitenkaan ole mitenkään sen kummempi kuin vaikkapa jokin lukion uskonnonkoe, huolellisella lukemisella saavuttaa varmasti hyviä tuloksia. Tsemppiä pääsykokeeseen!

    • babbu

      Jou. Kyl sisään voi päästä helposti. Itellä kävi vissiin hirveä tuuri. Luin kirjoja intissä ja kävin loppusodan aikana vääntämässä pääsykokeen. Kirjat luin about neljä kertaa. Sisäänpääsyprosentti teologiseenhan on melko korkea. Tsemppiä vaan lukemiseen.

    • hiii

      Ja turhaan panikoit ku pääsit sisään ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      123
      3967
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      23
      2942
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      112
      2491
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      46
      2051
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      245
      1660
    6. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      45
      1593
    7. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1557
    8. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1396
    9. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1380
    10. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1201
    Aihe