Pitääkö paikkansa väittämä, että Oulun Kärpissä pelaa vanhoillisia suurin osa.
Olisko näin
tosio
9749
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
SRK on Kärppien merkittävin sponsori, mutta joka muista sponsoreista poiketen ei halua mainostensa näkyvän. Lieneekö ihan pelkkää vaatimattomuutta tai häveliäisyyttä.
Olen pitänyt sinua, Joosua asiallisena kirjoittajana. Onko sponsoriväitteessäsi perää vai ei? Jos ei ole, mikä oli kirjoituksesi tarkoitus?
Kiitos osittain aiheettomista kehuistasi. No, avaus oli itsessään sen verran höperö, että annoin höperön kommentin, sorry!
Eihän kommentissani ollut totuuden häivääkään niinkuin ei ollut avauksessakaan.
---
1. Mika on karppa? No, tiedossa on, etta karppa on liki oravan nakoinen pieni elain, mutta onko ne jossakin pain opetettu pelaamaan jotakin? Kyseessa on siis eraanlainen koiranayttelyn tapainen tapahtuma? Vai sirkushuveja? Taikka kenties pelkka turkishuutokauppa?
---
muuta
Kirjoittanut: ouluun 10.4.2007 klo 09.10
tulet tietämään mitä on kärpät.tänä iltana on taas peli.
---
En mina Ouluun muuta,
Kirjoittanut: Soint. 10.4.2007 klo 18.29
kun jo vuosikymmenia sitten olen paassyt muuttamaan pois siita hajusta.
Vielako teilla haisee vai lahtiko se haju kenties minun mukanani?
---
Hajuhaitat
Kirjoittanut: Nenä. 11.4.2007 klo 07.34
helpottivat huomattavasti sen jälkeen, kun lähdit. Tuliko happinaamarit ihmisille pakollisiksi Moskovassa sen jälkeen, kun muutit sinne?
---
Mutta nyt minua
Kirjoittanut: Soint. 11.4.2007 klo 16.44
houkutellaan takaisin Ouluun, jotta oppisin tietamaan, mita ovat karpat ja mika on Raksila.
Oletteko ottaneet huomioon sita, etta jos noudatan kehotusta ja palaan Ouluun, teidan kaupunkinne alkaa taas loyhkata?
'Meilla Moskovassa' kaikki on niin suurta, ettei Oulussa osata edes kuvitella. Hajutkin.
---
Tässä näkee juuri VL- ihmisen..
Kirjoittanut: joka on kasvanut.. 10.4.2007 klo 20.14
Tynnyrissä.
Karppa on nimi, varmaan lyhennys Karppaisesta, yhdestä Lestadiolaisesta Ylivuotolta.
Raksila on Hänen sukurutsa poikansa, joka ei asu tynnyrissä koska on ahtaan paikan kammo. Lasit 4.
Tallasta se on täällä Ylivuotolla, tule Meille katsomaan TV:ta, siella kerrotaan lisaa.
---
Meilla taalla rajan takana
Kirjoittanut: Soint. 11.4.2007 klo 00.37
onkin isommat tynnyrit.
Seuraavaksi heraa kysymys, mika se Ylivuotto on. Tarkoittaako se niin tayteen laitettua tynnyria, etta vuotaa yli?
Jos Kärpillä tarkoitetaan Oulun Kärpät 46, johon kuuluu Junioritoiminta, siihen en osaa vastata, mutta Liiga- Kärpät Oy, ei yhtään, ja syy on se, että siinä pitää osata pelata.
Jos sitten kysytän seniorikiekkoilusta, siinä on Nitro Kärpät. jossa ei ole vuoren varmasti yhtään VL, syy siinäkin, että pitää osata pelata ja olla fiksu yhtä aikaa.
Oulun Kärppien naisjoukkueissa ei myöskään ole yhtään VL- naista, syyn arvaattekin, lapsenteko ja uupuu urhehelullisuus.
Omakohtainen tieto.
Mikä ihme teitä riivaa? Tuollaista pilkkaamista. Anteeksi, että piiloudun peitenimen taakse!
Oliko jossain Kärppäjoukkueessa sittenkin yksi VL???? En usko, jos on niin kerro, ole hyvä ja missä meni pileen.
Muuten, vielä viistoista vuotta sitten jääkiekko oli kilellyjen listalla ensimmäisten kymmenen kärjessä. Nyt on hieman, ja jopa enemmänkin lipsunut, joka hallissa on ainakin yksi "lestavuoro", joka on täyttä kohellusta, jääkiekkoilian silmään.
Ei niillä resuseilla ja menttaliteetilla Kärppien ykköseen pääse, se on aivan varma fakta. Mutta siitä olen iloinen, että he likkuuvat omalla tasollaan ja heillä on harrasteena hauskaa.
Ehkäpä sana "riivaa" oli liian kovaa tekstiä omalta puoleltani, anteksi se! Mutta mikä Sinua (ym.)vaivaa, kun noin häijysti kirjoitat ? Minusta se yhä tuntuu siltä? Etenkin viimeinen virkkeesi lapsenteosta minua ison perheen äitinä satutti.
Voisi esittää omantunnon kysymyksen siitä, voisiko uskovainen tosiaan hyvällä omallatunnolla osallistua kyseisenlaiseen toimintaan sen monine lisäilmiöineen? Tulisiko ristiriitoja?
Olen pahoillani, todella pahoillani, sillä ajattelin sinua oman vaimoni rooliin.
Tarkoitus ei ole loukata, ainoastaan selventää Jeesuksen suomaa vapautta, sekä vilpittömyyttä, mutta nyt haukuin väärrä hevosta.
Rukoilen puolestasi, anteeksi.