moikka
kohta 9vko landseerin ja saksanpaimenkoiran sekoituksemme paino ei ole noussut kuin 55-72g päivässä, normaali väh.80g tai landseerilla jopa yli 200g päivässä.
Annamme nutra nuggets penturuokaa ja tähän asti suunnilleen pussin kyljessä olevan ohjeen mukaan,kuitenkaan paino ei nouse enempää, punnitsemme pennun säännöllisesti. se on selvää että ruokaa täytyy antaa enempi, mutta kysymys kuuluukin, että annanko enemmän samoja nappuloita vai pussin kyljessä olevan ohjeen mukaan ja sen lisäksi esim. puuroa,riisia ym..???
saako siitä likaa ravinteita/lisättyjä vitamineja jos antaa enemmän kun siinä ohjeessa??? eli se oli täysravintoa mitä olemme antaneet.
mikä neuvoksi???? haluan ruokkia koirani oikein.
kohta 9vko landseerin ja saksanpaimenkoiran sekoituksemme paino ei ole noussut kuin 55-72g päivässä, normaali väh.80g tai landseerilla jopa yli 200g päivässä.
Annamme nutra nuggets penturuokaa ja tähän asti suunnilleen pussin kyljessä olevan ohjeen mukaan,kuitenkaan paino ei nouse enempää, punnitsemme pennun säännöllisesti. se on selvää että ruokaa täytyy antaa enempi, mutta kysymys kuuluukin, että annanko enemmän samoja nappuloita vai pussin kyljessä olevan ohjeen mukaan ja sen lisäksi esim. puuroa,riisia ym..???
saako siitä likaa ravinteita/lisättyjä vitamineja jos antaa enemmän kun siinä ohjeessa??? eli se oli täysravintoa mitä olemme antaneet.
mikä neuvoksi???? haluan ruokkia koirani oikein.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Leonberginkoiralle annetaan vuoden ikäiseksi nappuloiden lisänä yrjölänpuuroa, tiettyyn ikään vitamiinejakin yms. Kasvattaja on antanut näihin juttuihin tarkat ohjeet.
Ikävä kyllä en osaa sinua neuvoa, mitä sinun pitäisi koirallesi antaa ja miten paljon, enkä voi sanoa että kysy kasvattajalta (oletan että koira ei ole kennelistä, koska on sekarotuinen).. Mutta iso koira tarvitsee jotakin nappuloiden lisäksi jotta se pääsee kasvamaan. Ei muuta kuin etsimään yrjölänpuuron ohjetta?
Minulla on kyllä erirotua koira mutta annan aina pennulle penturuuan lisäksi viiliä tai piimää ja penturuuan joukkoon jauhelihaa ja raejuustoa tai juustoraastetta. Pennut on paremminkin olleet liian lihavia kun laihoja en anna lisäravinteita.
Minusta noin nuoren koiran tulee saada syödä niin paljon kuin jaksaa. Pussin kyljessä luvut ovat vain ohjeistavia. Ruoan määrää rupeaisin vähentämään, tai ainakin tarkkailemaan siinä 4 kk iässä.
Enpä lukenut kysymystä:D Meidän 11-viikkoinen pentumme syö ruuan lisänä välillä puuroa(ihan normaaleja hiutaleita veteen ilman suolaa), piimää ja raejuustoa.
olevat ohjeethan ovat vain neuvoa-antavia. Itsehän parhaiten tiedät, mikä sopii sinun pennullesi. Älä tuijota liikaa niitä ohjeita vaan ajattele itsenäisesti.
Myöskin viili ja raejuusto sopivat pennulle mainiosti, niin kuin täällä on jo kerrottukin. Itse annoin jo 10 viikkoiselle sakulle jauhelihaa ja kanaa keitettynä sekä pieniä määriä riisiä.
...ruoki liikaa; koira kasvaa isokokoiseksi, eikä se saa kasvaa liian nopeasti, jotta kasvuhäiriöltä vältyttäisiin. Tässäkin pitää vain löytää se "kultainen keskitie" ;)
nappuloita. Montako kertaa päivässä ruokit sen?
Pennulle pitäisi antaa makuelämyksiä jotta sen suolisto tottuu monenlaiseen ruokaan.
Oletko madottanut pennun. Raakaliha muonnan joukossa, viili, piimä, kala jne.
Kasvatan itse kääpiöitä joten en uskalla neuvoa sinua ruoan määrässä. Ehdottaisin kuitenkin ainakin royal caninin rotu ja penturuokaa. Käy tuolta lukemassa
http://www.royalcanin.fi/
ison rodun nappuloita, eläinkaupassa antoivat nutra nuggets isojen/keskikokosten penturuokaa, kyselin kyllä tarkkaan ja kerroin että haluan juuri minun koiralle sopivan...
ruokimme pentumme neljä kertaa päivässä ja kerta annoksena vähän yli päivän saanti tarve jaettuna neljälle..(pussin ohjeen mukaan)
pentu on madotettu ja varmaan pitäisi vielä madottaa ennen rokotusta?? vai sen jälkeen? rokotus on 16pv eli 8,5viikkosena ja edellinen madotus oli 6viikkosena...
tänään punnitsin pennun ja "laskin"/ arvioin nappulan määrän uudelleen (annan vähän enemmän kuin pussin kyljessä eli yht.päivässä 3dl nappulaa ) ja lisäksi joka toisella aterialla esim, puuroa
niin lisäksi esim.puuroa, vihanneksia (raakana),raejuustoa tai muuta nappuloiden lisäksi eli päivässä puuroa yht. noin 1dl vihannekset ym..
eli 3dl nappulaa , 1dl puuroa tai riisiä vihannekset,raejuusto ym.. tämä uusi "suunnitelma" ja punnitsemme uudestaan parin päivän päästä ja katomme näyttääkö painon nousu suht oikealta...
kuulostaako ok:oolta???????
on oma yksilönsä. Hyvältä tuntuu. Meillä pennut ennen luovutusta siis luonani ovat tottuneet syömään nappuloita, raakaa lihaa (sikanauta ihmisille tarkoitettua jauhelihaa) velliä jossa joukossa jauhelihaa, kalaa, kanaa, riisiä.... eli ovat moniruokaisia jo lähtiessään.
Kääpiöillä kuitenkin tarve erilainen isoon koiraan nähden.
En ole koskaan katsonut annostelu ohjeita pussin kyljestä. Koklaa kuitenkin sitä Royalin sapuskaa sillä sillä on kuulemma saatu todella hyviä tuloksia aikaan. (niin muutkin merkit väittävät)
Ensinnäkin,mikä on oikein,se on vaikea sanoa.Kun eri ihmisten mielestä se oikea on hyvinkin erilainen ;)
Mutta ensinnäkin.Sinun ei nyt kannata ihan ohjeellisesti ihmetellä mitään kasvukäyriä,mitä rodussa saattaa olla,koska kun on kyseessä sekarotuinen,niin ei voi verrata mihinkään rotuun.Kun on kyse sekarotuisesta (esim.onko takana niitä enemmänkin),niin sitä ei voi verrata samoin kun saman rotuisia keskenään.
Toiseksi,miltä pentu näyttää.Näyttääkö se hyvältä?Jos näyttää hoikalta,muttei liian laihalta,hyväkuntoiselta ja terveeltä,kasvaa kauniisti,niin miksi sen pitäisi syödä enemmän?
Aina terveellisempää on,että koira kasvaa hitaasti ja rauhallisesti.Eikä tuo toinen rotu nyt ainakaan vielä kaikkein terveempiä ole luuston puolesta.Miksi siis sen painon pitäisi nousta enemmän.Yleensä myös harvemmin ainakaan roduissa suositellaan mitä pitäisi vähintään painaa,pikemmin toivotaan,että paino EI päivässä nousisi tietyn yli.
Aina turvallisempaa koiran luuston kehityksen kannalta on hidas ja rauhallinen kehitys ja painon kasvu.
Nuo pussien ohjeet on ohjeellisia.Se oman koiran sopiva tarve löytyy vaan kokeilemalla.
No tuohon ruokintaan en kauheasti sano mitään,koska ne on makuasioita.Jos penturuokia haluaa antaa,niin ne on aika vahvoja,joten esim.proteiinia ei kannattaisi kauheasti lisäillä.Vähäisin määrin siis kasvavalle.Puuroja kasviksia ym.voi antaa turvallisemmin mielin.
Jos antaa aikuisten ruokaa,niin siinä voi jo halutessaan antaa proteiiniakin hieman enemmän.Toki kannattaa muistaa,että ei isoja määriä siinäkään,koska sitten taas yhdistettäessä kuivamuonaan,niin fosfori/kalkkisuhde voi muuttua.
Se,mikä kuivaruoka on sitten parasta ja sopivaa,niin tietenkin valmistajien mielestä aina omansa.Mielipiteitä on paljon,mutta yksi miitari sopivuudesta voisi olla se,että koira kasvaa tasaisesti,rauhallisesti,jalat ja selkä suorina.Voi hyvin ja näyttää hyvältä,ja uloste on piemimääräistä;)
Sen tarkemmin en ruokintaan ota kantaa,koska en itse noita teollisia koirille anna.
Isojen koirien kanssa kannattaa olla varovainen ja tarkka.
En kylläkään tiedä, miten muut isot koirat kasvaa ja millä vauhdilla, muuta kuin nämä omat.
Meikäläisten rodussa on kolme koulukuntaa tässä kasvukaudenruokinnassa.
Ensimmäinen koulukunta syöttää raakaa lihaa alusta asti ja paljon.
Toinen koulukunta periaatteessa laadukkaita nappuloita pelkästään.
Kolmas on noiden sekoitus.
Itse kuulun tuohon toiseen, koska olen saanut hyviä kokemuksia siitä ja se on näkynyt myös rotujärjestön tilaisuuksissa, käyttökokeissa, ulkonäössä, näyttelyissä, jne.
Koiraliikkeestä kannoin Eaglen puppiessia ja nyt large... Silloin tällöin herkkupaloja siankorvia jne. Ei muuta. Jos syöttää vain nappulaa, se nappula täytyy olla todella laadukasta.
Lihaa syöttämällä koirista tulee parhaimmillaan 30kg isompia, kun pienimmät rodun edustajat. Niillä on järkijään c-lonkat tai huonommat ja jalkapuoli menee milloin mihinkin suuntan vääristyneesti. Ne on isoja ja vahvoja, mutta kestävyys on olematon ja kuolaa riittää.
Mutta ne on paljon heikompia, suhteutettuna painoon, rotumääritelmän ihannepainoisiin nähden. Niiden ulkonäkö ei ole enää rotumääritelmän mukainen. Ihan mukavan näköisiä koiria kuitenkin. Pidän itse niiden ulkonäöstä. Niistä tulee ns. persoonia siinä suhteessa. Mutta itse pidän niitä tavallaan hieman "sairaina". Jotkut rodun harrastajat ovat hurahtaneet noihin jättiläisiin, mutta vain harva. Nämä kasvattaa tarkoituksella niistä mahdollisimman isoja. Se ei ole koiran kannalta minusta ollenkaan hyvä. Ne mm. kuolee nuorempina.
Eli koirasta saa rankasti isomman syöttämällä raakaa lihaa.
Tuo kuivamuona ensimmäisen vuoden aikana hillitsee kasvua ja siinä on kaikki tarpeellinen. Luut pitää tuntua hieman nahan alta. Lonkat on järkijään A tai B eikä muitakaan ongelmia ole yleensä. Koirat on sen näköisiä kuin rotumääritelmässä sanotaan ja lisäksi työkykyisiä ja elinvoimaisia.
Puhun siis vain omasta rodustani ja siitä, mitä kokemuksia olen saanut muilta, kasvattajilta ja harrastajilta.
Se ruoka pitää järjestää rodun mukaan. Jos on sekarotuinen, niin täytyy yrittää päätellä, mistä roduista se koostuu suurinpiirtein, varsinkin jos on epäilystä, että se on jättikoira.
Ruokailu on minusta erittäin tärkeä pohtia vasta näillä isoilla ja jättiroduilla. Meillä on keskikoko koirille syötetty aina vähän mitä sattuu ja hyvin on mennyt.