ehdottomasti vesimeloni ja banaani! Kysyn vielä varmuuden vuoksi, saako marsuille antaa kyseisiä herkkuja? (tietinkin vain kohtuudella) marsumme kun niin tykkää vesimelonista ja banaanista :)
marsujesi lempi herkku?
meillä,,
13767
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Meillä taas marsut tykkäävät kurkusta ja paprikasta ihan ylivoimaisesti. Banaanistakin ja vesimelonistakin meillä tykätään, mutta voiton kyllä vie nuo kurkku ja porkkana... Tomaatti on sitten se inhokkiruoka. x(
Kurkku on se lempiherkku, molempien! :D Mutta kyllä meilläkin tykätään vesimelonista. Banaani ja tomaatti on inhokkiruokia. :D
Banaania älä anna kamalasti, se kun on suurimmaksi osaksi tärkkelystä (vähän niinkun peruna) Mutta herkkuna sopii antaa silloin tällöin. Meillä vie voiton basilika (namina), ja vehnäoras, muita kesto suosikkeja on porkkana (toinen poika tosin tekee siitä vaan raastetta :O) narskii palasiksi ja sylkee pois) ja kurkku.
herkkuihin kuuluu kurkku,tomaatti,vesimeloni ja mustikka..
banaanille ja lantulle irvistellään.. x)
Mun marsut rakastaa banaania! Vesimeloonia en ole koittanutkaan... x) Porkkana on inhokkiruoka.
meilläki Papu joskus sylkäsee porkkana palan pois :D Ja tekee siitä ns. raastetta. Mutta yleensä ei sylkäise pois :))
Meillä myös tekevät marsut tuota porkkanaraastetta. Tai oikeastaan vain silloin, kun en ole kuorinut porkkanaa. Eivät tykkää paljoa porkkanan kuoresta, niin sitten purasevat sellaisen kuoripalan, ja sylkevät ulos. Tekevät sitä niin kauan, että tulee sitä hyvää porkkanaa, ja sitten sen syövät. Aika siivotonta touhua se... :0
miun marsujen herkkua on salaatti,paprika,kurkku,porkkana,lanttu jne...
kaikki ei tykkää tomaatista...jokaisella on oma herkkunsa joka on se paras herkku...!!!
olen huomannut, että kun ostin luomuporkkanoita niin itsekin niitä mielummin syön - ne on todella makeita. sitten on sellaisia ns. rehuporkkanoita, joita itsekään en syö edes keitossa. Ja marsuilla on samanlainen maku kuin emännällään. Eli luomua - ehdottomasti!
kurkusta,salaatista,vesimelonista, en muista muita. mut inhokki on tomaatti!
meillä kukkakaali on herkkua :) kurkku myös
marsuni rakastaa yli kaiken kurkusta, heinästä ja ulkoa saamasta ruohosta. (sitten kun sitä alkaa ulkona kasvamaan). Tai no marsuni syö oikeastaan kaikkea terveellistä mitä vaan eteensä saa. :)
Omat tyttömaasuni Tuisku ja Pilvi pitävät erityisesti speltinjyvistä,minitomaateista ja ulkoheinästä.
Lisäksi Tuisku syö mielellään omenaa ,johon pilvi ei koske..