Pystyykö tällä kuvaamaan salamoita?

http://www.vertaa.fi/cgi-bin/origin.cgi?origin=googleprices&id=91015&gclid=CN20ta6PwosCFQPnlAodk1nrBA

Ton ominaisuuksissa lukee että pystyy itse säätämään valotusta ja aukkoja, riittääkö säädöt salaman kuvaukseen?

Onko kellään kokemusta tuosta kamerasta, onko hyvä?
72533
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ensiksi Samsung Digimax L85 on poistunut myynnistä. Aukon tai ajan esivalinnalla löytyy tunnettuja ja koeteltuja kameroita vaikka kuinka, tässä pari:

Canon PowerShot A540 Varmatoiminen peruspokkari suomenkieliset valikot ja manuaali säädöt on kuitenkin peruskamera joka tarvitsee avukseen salamaa, muuten hintaisekseen käypä peli.
150…200€
http://www.canon.fi/For_Home/Product_Finder/Cameras/Digital/PowerShot_A540/

Fuji Finepix F31FD, niitä harvoja digipokkareita jolla tulee hyvää kuvaa ilman salamaa valitsevassa valossa, toki kuvat onnistuvat myös ulkovalossa.
Maksimi herkkyys ISO3200, vielä käyttökelpoista jälkeä ISO800…1600, ominaisuuksiinsa nähden edullinen.200..250€ Myös edellinen malli Fuji Finepix F30FD on myynnissä kamera on periaatteessa yhtä hyvä, hinta haarukkanoin 200€

http://www.fuji.fi/kamerat/digikamerat/tuote.html?id=273&FinePix F31fd zoom

Äänestä
  • Hoh... Osasit kyllä vastata juuri oikein tuohon aloittajan kysymykseen salamoiden kuvauksesta..

    :D

    Äänestä

  • Jurrissa?? kirjoitti:

    Hoh... Osasit kyllä vastata juuri oikein tuohon aloittajan kysymykseen salamoiden kuvauksesta..

    :D

    Täällä kun ei yleensä tuo oikeinkirjoitus loista, on arvattava mitä joku kysyy ja kun siihen arvaukseen niin tottunut ei aina muista lukea kysymystä ajatuksella. Toki mielipiteen kirjoittaminen internetissä näyttää olevan helpompaa jos ei lue kysymyksiä lainakaan - näin moni näyttää tekevän.

    "Pystyykö tällä kuvaamaan salamoita?" ¨

    Kaikilla pystyy sen eri juttu mitä kameraan tarttuu. Periaattessa pitäisi olla reikä valmiiksi auki, jotta se koko salama tarttuu kuvaan. Se toki käsisäädöllä onnistuu.

    PS. "Yrjö Jurri" on huumoria, jonka muuta valveutunut kirjoittaja on huomannut. olin vähällä laittaa anonyymiksi "Juhani Laatta", kävi siinä muitakin miellessä, "Sulo Joiku" tai "Usko Paska"

    Äänestä

Ei tuo kovin hyvä kamera ole. 15s näytti olevan pisin valotus, joten se kyllä riittää mutta parempi olisi tietysti esimerkiksi minuutti. Samsung kohisee aika paljon, joten Fuji F30 olisi parempi vaihtoehto. Siinä saa myös tehtyä samat säädöt, mutta paremman kennon ansiosta kuvista tulee paljon parempia. Tutustu myös Canon A640 tai vastaaviin malleihin. Jalustanhan sinä ostat tietysti.

Äänestä
  • En tiedä mitä tolla kohinalla tarkoitetaan...

    Katselin myös muita kameroita, mutta tossa samsungissa on parempi zoomi ja tais siinä olla joku macrojuttu että saa otettua kuvia sentin päässä olevasta kohteesta.
    Ja laajakuva kuvia saa otettua myös, ei taida muissa ton hintasissa olla noita etuja. Ton sais netanttilasta nyt hintaan 199€ =D

    Äänestä

  • Päkä123 kirjoitti:

    En tiedä mitä tolla kohinalla tarkoitetaan...

    Katselin myös muita kameroita, mutta tossa samsungissa on parempi zoomi ja tais siinä olla joku macrojuttu että saa otettua kuvia sentin päässä olevasta kohteesta.
    Ja laajakuva kuvia saa otettua myös, ei taida muissa ton hintasissa olla noita etuja. Ton sais netanttilasta nyt hintaan 199€ =D

    Tuossa ei siis ole laajakulmaa siinä merkityksessä kuin se yleensä ymmärretään. Tuo linssi alkaa 38mm ja normaaliksi voisi pitää 35mm ja 28mm voisi kutsua sitten jo laajakulmaksi. Tuo on siis todella kaukana laajakulmasta. Kohina on sitä, kun kuvaan tulee isommalla herkkyydellä kuvattaessa rakeisuutta ja näillä halvemmilla merkeillä se kohina on yleensä todella rumaa. Tässä esimerkkejä.

    http://www.dpreview.com/reviews/SamsungNV7/Samples/Comparedto/NV7_ISO400_2.JPG

    http://www.dpreview.com/reviews/FujifilmF30/Samples/Comparedto/Fuji_F30_ISO400.JPG

    Alemmassa on enemmän yksityiskohtia ja vähemmän sitä kohinaa. Tuossa ylemmässä Samsungin kamerassa on luultavasti vielä parempi kuvanlaatu kuin tuossa L85. Alempi kuvahan on otettu Fuji F30. Päätöshän on sun, että mitä haluat ostaa, mutta pientä panostusta mukaan niin saat huomattavasti paremman kameran. Eihän se kuitenkaan ole montaa kymppiä enemmän ja puhutaan sitten jo ihan toisentasoisesta kamerasta.

    Äänestä

  • Päkä123 kirjoitti:

    En tiedä mitä tolla kohinalla tarkoitetaan...

    Katselin myös muita kameroita, mutta tossa samsungissa on parempi zoomi ja tais siinä olla joku macrojuttu että saa otettua kuvia sentin päässä olevasta kohteesta.
    Ja laajakuva kuvia saa otettua myös, ei taida muissa ton hintasissa olla noita etuja. Ton sais netanttilasta nyt hintaan 199€ =D

    Ne on melkeen yhtäkauheita ku HP:t, mutta sentään manuaalisäädöt löytyy..
    Noita alle 300e kameroita ei oikein kannata tosiaan ostaa muita ku fujeja ja canoneita.

    Parempi zoomi..
    No 5x zoomi samsungissa ja 3x fujissa, polttovälieroa 82mm.
    Onko siitä sitten hirveästi hyötyä?
    No ei ainakaan haittaa, ellei sitten oteta huomioon, että monissa kameroissa kuvanlaatu voi olla huomattavasti heikompaa kun zoomataan paljon.

    Niin, laajakulmaa siinä ei ole.. ja sitte macro.
    Sentin päästä.
    Mitäs meinasit kuvata sentin päästä, mitä et voi kuvata 5cm päästä (fujin lähin tarkennus)??

    Sentinpäästä kuvaan ei oikein tuu valoa ainakaan kameran salamasta, joten sellasen kuvaamiseen tarttee erillisen kunnollisen valon jos niin läheltä haluaa jotain kuvata.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Päkä123 kirjoitti:

http://www.vertaa.fi/cgi-bin/origin.cgi?origin=googleprices&id=91015&gclid=CN20ta6PwosCFQPnlAodk1nrBA

Ton ominaisuuksissa lukee että pystyy itse säätämään valotusta ja aukkoja, riittääkö säädöt salaman kuvaukseen?

Onko kellään kokemusta tuosta kamerasta, onko hyvä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu