Kivitalo 160 neliötä yhdessä kerroksessa. Suunnitteilla olevana lämmitysjärjestelmänä suora sähkö, takka ja PILP. Onko kokemuksia / mielipiteitä Nilan VP 18C sähköpatterit yhdistelmästä? Onko Nilan VP 18C hyvä / kannattava valinta vaikka lattialämmitystä ei haluttaisi (ei sähköistä eikä vesikiertoista)?
Nilan VP 18C + sähköpatterit
pilp
51043
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Käytössä VP18C ja ei moittimista. Perheessämme 7 lasta joista isommat jo nuorisoa ja veden kulutus on valtaisaa. Keittiössää leivinuuni ja märkätiloissa kaapelit lattiassa.
Niin että Nilan VP18C:n haukkujat ovat niitä joilla ei ole kokemusta kyseisestä laitteesta, onko se sitten kateutta vai ilkeyttä empä tiiä.
Meillä reilut 160 m2 puutalossa. Kuutioita tuollaiset 450 m3. Lattiassa vastukset, yläkerrassa sähköpatterit. Nilan VP18C on pyörinyt nyt vuoden verran. Melko leuto talvi takana. Sähköä mennyt noin 20.000 kwh. (160 m2 18 m2 lämmintä varasto/askartelutilaa)
IV-koneena omat temppunsa siinä on, mutta melko huoleton peli ja erityisesti tuo veden lämmitys koneelta sujuu todella edullisesti ja mallikkaasti.
Aika paljon olette saaneet kulumaan sähköä. Ilmeisesti pilp ei ole läheskään mainostensa veroinen. Tietysti riippuu paljolti myös talosta ja sisälämpötilasta. Alkaa maalämpö kiinostaa uudelleen. Just rakentamista aloittamassa.
käyttöveden lämmitys pelkän lämmityksen ja ilmanvaihdon lisäksi? Eli kaikki noin kolmasosa kokonaiskulutuksesta? Ja vielä jäähdtyskin..?