Niin..eli millä olisi hyvä pestä laminaatin pinta asennuksen jälkeen? Meillä aika tumma laminaatti ja pesin ensin laminaattiin tarkoitetulla mopilla jonka suihkutin laminaattiin tarkoitetulla pesuaineseoksella. Jäi "ikäänkuin" kalvo laminaatin pintaan.Sen jälkeen kostutin mopin vedellä nihkeäksi ja pyyhin.Kalvo jäi edelleen.Olisiko seuraava konsti laminaatin voimapesu jota suositellaan asennuksen jälkeiseen pesuun?
Laminaatin pesu asennuksen jälkeen?
aurinkoinen**
2523
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
pullossa lukee johnsson heitä se roskiin, sillä melkein kaikki alalla työskentelevät osaavat jo kertoa että kyseisen firman tuotteessa on ainesosa joka tekee siitä pinnasta nuollun näköisen kun se kuivuu (eikä kukaan osaa kertoa miksi ei sitä ongelmaa tuotteessa korjata tiedossa jo ainakin kolme vuotta). eli joku tehokas pesuaine (muu merkki ) peset sillä ja unohdat myös samalla kaikki vahat silloin loaminaatin pinta pysyy parhaan näköisenä. muista myös annostuksessa noudattaa ohjeita pesuainetta käytetään laminaatin kanssa todella varovaisesti liika aiheutaa sen saman nuollun näköisen jäljen lattiaan . lisäksi käännä mikrokuitumoppi tai vastaava käsin kiertämällä kuivaksi ennen lattian pesua silloin se on oikealla tavalla nihkeä etkä käytä silloin liikaa vettä. terv. x-rautakauppias
laminaatin pintaan on mennyt mopissa liikaa pesuainetta, se lähtee, kun muutamilla seuraavilla kerroilla käytät kädenlämpöistä vettä ja oikein hankaat lattiaa frotee-tyyppisellä mikrokuitumopilla. Laminaatin pesuaineeksi parasta on neutraali yleispesuaine ja annostus vain 2 teelusikallista 5 litraan vettä.
Allekirjoitan tuon edelläolevan ex-rautakauppiaan kommentin asiasta. Mikrikuitumopit pitää aina välillä pestä pesukoneessa, sillä pelkkä kiertäminen vain kuivaa niitä, mutta ei puhdista.
Jos lattialla on mahdollisesti gyprocin pölyä = kalkkia, se vaatii happaman puhdistusaineen. Kalkkipitoinen vesi tarttuu lujasti pintaan kuin pintaan, joten nihkeäpyyhintä on vielä syytä kuivata välittömästi.
Laminaatti on kovapintainen ja sen puhdistuksessa on paljon yhteistä ikkunoiden puhdistamisessa. Jos pinta jää märäksi, se ei tule puhtaaksi, koska pesuveden mukana olevaa likaisuutta ja pesuainetta kuivuu takaisin puhdistettavaan pintaan.