Hei kaikki Ruotsinpyhtääläiset! Mitä pidätte asuinkunnastanne,kertokaa varsinkin uudet kunnan asukkaat kokemuksianne, mitä voi harrastaa,miten otettu vastaan uutena asukkaana jne?
Ruotsinpyhtää-millainen asuinkunta?
6
1696
Vastaukset
- finskspråkig
är du inte välkommen.
- on tosi hyvä kotikunta
Edellinen kommentti hämmentää, ruotsinkielisiä on kunnassa alle 20 %, joten tuskinpa ne pääsee vaikuttamaan kuka muuttaa ja kuka ei. Tesjoen kylähän paisuu paisumistaan ja sieltä pääsee vielä bussillakin johonkin suuntaan. Ruukissa on tosi ihanaa kesäisin ja paljon tapahtumia ja porukkaa. Muuttakaa ihmeessä Ruotsinpyhtäälle! Vuokrakämppiä ei taida hirveästi olla tarjolla, mutta taloja on myynnissä aika paljon ja tietysti tontteja jos itse haluaa rakentaa. Harrastuksista sen verran, että jos omatoimisesti tykkää liikkua niin tarjontaa on kohtuullisesti. Tesjoki on niin lähellä Loviisaa, että sieltä löytyy sitten salit ja systeemit. Kansalaisopistolla on vaikka mitä tarjolla myös Ruotsinpyhtäällä.
- sama
Kiitos mukavasta vastauksesta..edellinen vastaus lienee provokaation yritys joltain umpitylsältä ja tyhmältä juntilta..ei onnistunut :)
- -----------------
sama kirjoitti:
Kiitos mukavasta vastauksesta..edellinen vastaus lienee provokaation yritys joltain umpitylsältä ja tyhmältä juntilta..ei onnistunut :)
tuskinpa se täysin turha provokaatio oli. Vaikkei ruotsinkieliset Ruotsinpyhtäällä enemmistöä muodostakaan, niin ovat ne silti siellä erittäin vaikutusvaltaisessa roolissa.
- ruotsinkieliset
----------------- kirjoitti:
tuskinpa se täysin turha provokaatio oli. Vaikkei ruotsinkieliset Ruotsinpyhtäällä enemmistöä muodostakaan, niin ovat ne silti siellä erittäin vaikutusvaltaisessa roolissa.
ovat erittäin vaikutusvaltaisia? Valtuustossa RKPllä on 4 paikkaa, kepulla 5 ja demareilla 8. Perusteluja, kiitos!
- on kiva
kunta. Nykyään vilkas kesällä, koska turistit ovat kiinnostuneita vanhasta ruukkialueesta. Talvella on hiljaista. Kerran päivässä pääsee bussilla Hesaan ja takaisin. Olen asunut pitkään Rpyhtäällä ja taas palannut sinne kesäasukkaaksi. Kylä on tosi kaunis vesistöineen. Ruotsin kieltä ei tarvitse pelätä, kaikki osaavat myös suomea. Ruotsinkieliset ovat etupäässä saaristossa asuvia kalastajia ja sivukylien maanviljelijöitä. Harrastaa voi kaikkea veteen liittyvää ja talvella käydä kansalaisopiston kursseilla. Kesällä voi tanssia Pyhtään lavalla. Uudet asukkaat ovat ilman muuta tervetulleita.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.17210422- 552833
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan822568- 862402
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1482129Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2441978- 451421
Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �131405Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta
Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va1211225Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!
Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei34883