Onko kellään kokemuksii, että koulut ei puutu ulkomaalaistaustaisten touhuihin, mutta valtaväestön kyllä...meillä ainakin jatkuvasti kiusataan ja tehää lapselleni kaikkee, sit kun lapsi(alakoululainen)menettää hermot ja sanoo takas tai on jopa töniny niin heti tulee sanktiot ja lappuja kotiin..kun lapsi sanoo opelle että häntä haukutaan (aina näissä ollut ulkomaalaistaustainen)opettaja ei kuuntele vaan uskoo aina ulkomaalaistaustaisia..en vaan tajua miksi ulkomaalaisilla on eri oikeuksia eikä kukaan puutu niihin..????!!!Mitä voin asialle tehdä?
Mikä koulussa vikana?
Outoa
162005
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Kiusattujen tuki ry:hyn
on käytännössä,, mamut saa tehä mitä haluaa,, jos niille jotai sanoo ni ne pistää rasistikortin pöytään, jota pelätään nii vitusti
älä kirjota noin törkeitä... kukaan muu ei puhu "mamuista" :-)
Tällä valmennetaan tulevaa varten, samalla tavalla toimii yhteiskunta muutenkin. Oppivathan valtaväestön lapset nämä realiteetit jo valmiiksi, on sitten helpompi sopeutua yhteiskuntaan aikuisena. Meillä ei moista koulussa opetettu ja on aivan helvetin vaikea tajuta tätä "antirasismin" syvintä olemusta.
sinne mistä ovat tulleetkin.
ne pitäis eristää omiin kouluihinsa ettei muut saastu. tai takaisin kotiin..... home, home!
Takaisin vaan, menkööt namut tönimään toisiaan timbuktuun.
Joo, kaikki ollaa yritetty, käyty koululla keskustelee ja etsitty syytä...kun poika ei oo väkivaltainen, vaan kavereita on ja on vasta tokalla luokalla..mutta opettaja syyllistää meitä, että ei vaan saa tehä takasi mitään vaikka ulkomaalaistaustaiset tönii ja haukkuu kokoajan..opettaja väittää et me ei ymmärretä eikä tueta kouluu kun sanottii et johan jumalauta itseään on oikeus puolustaa tässä valtaväestönkin ihmisten, saatana että vituttaa...
Puhu rehtorin kanssa, jos se ei auta, niin sitten haasta koulu oikeuteen. P....e, että minuakin ottaa pattiin sinun puolesta. On se kumma p....le, ettei saada kakaroita kuriin! Olemmeko me lainsuojattomia omassa maassamme P.....LE! Sen siitä saa, kun äänestetään sossuja!!!!
tai uhkaile selkäsaunalla,, eiköhä ala tepsimään
Pistä vaan rohkeasti koulun nimi esiin. Saadaan sen jälkeen lukea lullukoitten kirjoituksia, ettei meidän koulussa kiusata.
Ymmärrän oikein hyvin vitutuksesi. Meidän penskojen kouluis myös pilvin pimein ulkomaalaisia muttei ole kertoneet moista.
Mutta kun tuota käyttäytymistä olen kuullut oleven työpaikoillakin. Ihan tuttavapiirissä kuultua ettei tuulesta tempaistua.
Kohta me väistelemme ja tanssimme omassa kotimaassamme ulkomaalaisten pillin mukaan.
Jos avaa sanaisen arkkunsa on rasisti ja pitää ymmärtää ja hyväksyä mutta mihin asti???
Koulun nimi esiin!
voiska...
saada heti alusta asti ulkomaalaisille. Alkaa pikkuhiljaa vituttamaan kun aina vedotaan rasismiin. Tulee mieleen juttu venäläisestä siivojasta joka jätti hommat tekemättä ja haukkui rasistiksi kun asiasta huomautti. Noh, työnantaja toivotti muuttoa rajan taakse jos ei hommat kiinnosta..
Lullukat eivät aina puutu koulukiusaamiseen yleensä.