Ollaan lähdössä tunisiaan huhtikuun lopulla, ja kaksi viikkoa ollaan Soussessa.
Onko kokemuksia Boujaafar- hotellista? Onko baareihin tarkat ikärajat?
Ollaan oltu Egyptissä, ja viihdyttiin hyvin siellä. Tunisia on varmaan melko samankaltainen paikka? Meille tuli Egyptissä kova vatsatauti, tuleekohan sama Tunisiassa kovin helposti?
Hintataso on kuulemma halpa, mitähän kannattaisi erityisesti etsiä ostettavaksi?
Onko kokemuksia Boujaafar- hotellista? Onko baareihin tarkat ikärajat?
Ollaan oltu Egyptissä, ja viihdyttiin hyvin siellä. Tunisia on varmaan melko samankaltainen paikka? Meille tuli Egyptissä kova vatsatauti, tuleekohan sama Tunisiassa kovin helposti?
Hintataso on kuulemma halpa, mitähän kannattaisi erityisesti etsiä ostettavaksi?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Paljonkohan ne maksulliset rantatuolit sitten oikein maksaa ko. hotellissa?
Kuljitteko Tunisiassa olkapäät ja polvet peitettynä? Egyptissä teimme niin, onkohan Tunisiassa yhtä tarkkaa?
Millaisia ovat paikalliset ruuat? Uskaltaako syödä? =)
Paikalliset ihmiset ovat kuulemma todella ystävällisiä. Onko samanlaista kaupantekoa, kuin Egyptissä, että pyydetään minuutiksi kauppaan ja tarjoillaan teetä ym. ja kaupassa vierähtääkin luvatun minuutin sijaan tunteja? =)
Ja onko, että kun kertoo olevansa Suomesta, niin tulee paikallisilta "terve terve, nokia nokia, ym.."?
Tunisiassa on varmaankin vähän Egyptiä vapaamielisempää. Monet turistit kulkivat paljastavissa vaatteissa, mutta sitten saa kyllä ainakin varautua huomioon miehiltä. Itse kuljen peittävämmissä vaatteissa, onhan se kohteliasta.
Kaupanteko lienee melko samantyyppistä kaikissa arabimaissa. tinkiminen kuuluu asiaan ja kauppaan vetäistään tai houkutellaan innokkaasti. Jonkun minttutee-episodin näin, mutta itse en sitä kokenut (päteeköhän vain arvokkaampiin ostoksiin?). Marokossa ystäväni koki saman. Suomea ja monia muitakin kieliä myyjät osaavat hämmästyttävän paljon, kuitenkin lähinnä humoristisia fraaseja.
En tiedä Boujaafar-hotellista, kaverini on ollut siellä ja oli ok. Ranta on tien toisella puolella. Se on yleinen ranta, jossa on paikallisiakin. Veikkaan, että rantatuoli maksaa 2TD. Tosin mikään ei estä makaamasta oman pyyhkeen päällä, jos niin haluaa.
En saanut vatsatautia, tosin viimeisenä lomapäivänä vatsa meni vähän sekaisin, mutta s meni äkkiä ohi. Ei kannata syödä pesemättömiä hedelmiä tms. Ruoka on ihan hyvää, itse jäin paitsi paljosta, kun olen kasvissyöjä. Kalaa on runsaasti, couscousia jokapaikassa ja harissalla maustetaan.
Tunisia lienee vapaamielisin arabimaista. Kun en muissa ole käynyt, en osaa verrata esim. Egyptiin, mutta ihan normaalissa kamppeissa voi liikkua. Mm. kiertomatkan oppaamme (keski-ikäinen suomalainen nainen, asunut Tunisiassa parikymmentä vuotta) kulki lämpiminä päivinä shortseissa.
Vatsatautia en ole saanut kahdella Tunisian reissullani, joten se ei liene niin yleistä kuin tuntuu olevan Egyptissä. Yksi puolentoistakymmenen hengen porukastamme tosin sairastui vatsatautiin matkan loppupäivinä.
Minkäslainen Sousse on nykyisin, yli 10v.viime käynnistä ja silloin oli aika likaista. Basaareissa haju hirveä. Egyptissä samanlaista hot.alueen ulkopuolella.
Tunisiaan vai kanarialle?
Mene ihmeessä Tunisiaan, eihän Kanarialla ole mitään tekemistä, ellet sitten halua vain lojua rannalla.
Ei siellä mikään haise, roskia oli kyllä valitettavan paljon, mutta jätehuoltoa kehitetään ja keskusta on siistimpi kuin taajamat tai tienvarret. Ainoat nenääni kantautuneet hajut olivat jasmiinin, meren ja mausteiden tuoksut.... ;)
Uskoiskohan tuota, aikoinaan sianpäät roikku orressa vaateputiikin vieressä, haju kuin Viipurin kauppahallissa parhaimpina aikoina.
Varmaan hotellialueet erikseen....
Kävin Soussessa viime lokakuussa ensimmäistä kertaa. Muutoin oli ihan siistiä, mutta uimarannat myrskyn jäljiltä kamalassa kunnossa....Siistimpää kuin esim.Turkin Alanyassa. Ehkä ensi kerralla parempi tuuri, niin että viihdytään rannallakin.
ja koko ruhojakin, mutta tällaisia ei näe turistipaikoissa. Pitää mennä maaseudulle ja Keski- ja Etelä-Tunisian kaupunkeihin että pääsee perinteisestä menosta osalliseksi.
Meillä kiertomatkalla "Aisha" ja "Fatima" ostivat lampaantaljat. Bussin muut peräosan istujat vinoilivat heille koko ajan niistä. No, tytöt myönsivät itsekin että aika pirun pahalle ne haisivat. Mutta tuollaiset kokemuksethan ovat sitä kunnon matkailua. Steriilejä hotellialueita kansainvälisine keittiöineen näkee missä vaan. Jos sokkona viedään paikalle ei turisti edes tiedä, missä päin maailmaa on. Mikä ilo sellaisessa matkailussa on?
niitä päitä roikku.
Varmaan hienoa kierrellä maaseutua jos sitä lomaltaan haluaa.Lampaantaljojenkin ostostakin joku saa tyydytystä, onhan varmasti käyttöä kotosuomessakin?
Itse haluan lomaltani muuta.....
Jos haluaa viettää hajuttoman ja mauttoman, steriilin loman, kannattaa mennä sairaalaan!
Yleensä ihmiset hakevat elämyksiä ja uusiin kulttuureihin tutustuminen avartaa. Minua ei kasvissyöjänä haitanneet lainkaan medinan lihakauppojen kamelinpäät. Tietääpähän saavansa tuoretta ruokaa. Se on paikallinen tapa, jos Suomi on parempi, tai Kanaria, niitä ihannoivat menevät sitten sinne Turun sinappi mukanansa.
Itse olen sitä mieltä, että jos pökertyy ruhon tai sen pään näkemisestä, ei kannata lihaa syödä. Rehellisin tapa on tappaa ja nylkeä itse oma ruokansa. Olisi hauska nähdä, kuinka monet silloin olisivat lihansyöjiä...