Mihin myydä arvoeuroja

hömps

Missä voi myydä arvokkaita euroja kuten virhepainoksia ja juhlarahoja? Siis huuto.nettiä lukuunottamatta.

14

1547

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Think, think, think!

      Liity Suomen Numismaatikkoliiton jäseneksi ja myy jonkun numismaatikkoliiton huutokaupassa. Näissä ainakin ostajilla riittää asiantuntemusta ja myös kiinnostusta monenlaisiin kohteisiin löytyy.

      Kyllä toki muitakin vaihtoehtoja on vaikka maailman tappiin saakka. Kannattaa vähän miettiä itsekin noita vaihtoehtoja, kun niitä tosiaan riittää. Kyllä varmasti keksit itse sopivimman myyntipisteen. Lehtien myynti-ilmoitukset, keräilyalan liikkeet, erilaiset huutokaupat, kirpputorien vitriinit, yms. ovat varteenotettavia vaihtoehtoja.

      • Kössi

        Moneta elää suuressa puutteessa. Alvariinsa heiltä tulee postia, "loppuunmyytyä" - "vain rajoitettu määrä" - "vain 32 kappaletta saatavilla" tyyliin.
        Kaikki huiputetut - liittykää yhteen, ja tarjotkaa luomukset Monetalle. Reiluna kauppiaanaa eivät varmaan voi vastustaa kiusausta ja ostaa harvinaisuudet sinulta pois.


    • Ex-keräilijä

      Itse tarjosin kaikille netistä löytämilleni rahakauppiaille, valitettavasti vaan suurin osa oli aika nihkeitä ostamaan ja lopuistakin moni tarjosi lähes nimellisarvoa vaikka kyseessä oli eurot sieltä arvokkaammasta päästä... Myydessä pätee se tosiasia että et juuri koskaan saa toivomaasi hintaa koska kauppiallakin on kulunsa eivätkä he pysty ostamaan samalla hinnalla mitä olet itse ehkä maksanut. Parhaat tarjoukset sain kuitenkin näiltä kahdelta jonne kannattaa ehkä tarjota jos keräily ei enää nappaa:

      http://www.holmasto.net
      http://www.kolumbus.fi/mjk/eurot

      • Omia myyntikokemuksi

        Toi jälkimmäinen (MJK) on ihan ok ja tarjoaa reilusti, voin melkein suositella kun olen itse saanut sieltä aina parhaan tarjouksen ja kaupanteko ollut tosi helppoa.

        Holmastoa en voi suositella, niillä on kyllä komea putiikki mutta tarjoavat surkean vähän. Huutokaupassakin kulut on sen verran kovia että ahdistaa, myös itselle jäävää osuutta myyntihinnasta voi joutua odottamaan pitkään, jos huutokaupassa ylipäänsä menee kaupaksi.

        Kannattaa harkita myös omatoimista myyntiä, netissä voi ilmoitella ilmaiseksi ja silloin kannattaa satsata kunnollisiin kuviin, esittelyteksteihin jne. jos on vaan aikaa myyntitouhuun ja vähän osaamista kuvaamisesta ja netin käytöstä.


    • uti

      mä lyön vetoa että noi "arvoeurot" on vaan jotain normi paskaa mitä tulee joka päivä kaupankassalta, mutta kun ihmiset tyhmiä ovat niin eivät tajua arvokkaan ja arvottoman eroa.

      • Ei normikamaa...

        Eipä taida tulla kaupan kassalta sellaisia rahoja joiden painosmäärä on pieni ettei niitä ole edes koskaan laskettu liikkeelle vaan myyty suoraan keräilijöille kansioissa. Ei ne ihmiset kuitenkaan yleensä niin kovin tyhmiä ole, keräilijät varsinkaan.

        Kyllä noi "arvoeurot" on "arvokkaita" just sen takia että niitä on niin vähän että niistä joutuu keräilijät maksamaan aina vaan korkeampia hintoja, jos mielivät kokoelmaan saada.

        Eli ei tod mitään tusina-kolikoita joita saa kaupan kassalta, vaan numismaattisessa mielessä harvinaisempia ja tavoitellumpia kolikoita joihin aika monen meistä pitää säästää rahaa että saa edes hankittua. Mutta hinnat nousee koko ajan ja ainakin mulla tää harrastus on jo rahallisessakin mielessä tosi palkitsevaa kun oman kokoelman arvo noussut keskimäärin 10-20% per vuosi.


    • Janne23

      Onhan noita huutokauppoja muitakin kuin ainoastaan huuto.net, mutta kulujen ja helppouden puolesta huuto.net on kyllä paras kotimainen huutokauppa. Muuten voi tarjota rahakauppiaille joita voi etsiä vaikka Googlen avulla.

    • Anonyymi

      Vastauksena alkuperäiseen kysymykseen, ei niitä arvoeuroja kannata myydä minnekään kun harvinaisimpien eurojen hinnat tuntuvat nousevan koko ajan. Itselläkin kun jo kokoelma karttunut aika suureksi niin olen ilolla huomannut että aika monien kohteiden arvot ovat moninkertaistuneet kymmenessä vuodessa, parempaa tuottoa näistä on keskimäärin saanut kuin mistään pörssiosakkeista!

      • Anonyymi

        Niinhän se on että jos keräily kiinnostaa niin kannattaa ehkä mieluummin ostaa sieltä missä edullisimmat hinnat ja myydessä myydä sinne mistä saa parhaat tarjoukset. Reilut kauppiaat tunnistaa yleensä siitä että heidän kanssaan mukava tehdä kauppaakin.

        Itse olen yrittänyt keskittyä keräilemään vain sellaisia kohteita joissa lyöntimäärät niin pienet että hinnat nousevat jatkuvasti. Sitten kun olen tarvinnut vähän enemmän rahaa esim. remonttiin on ollut kiva huomata että olen saanut joskus moninkertaisenkin hinnan ostohintoihin nähden. (esim. Monacon Grace Kelly 2€)


    • Anonyymi

      Suomen Numismaatikkoliiton tai jonkun numismaatikko-yhdistyksen jäseneksi kannattaa ehdottomasti liittyä mikäli aihe kiinnostaa, aina kiva tavata muita keräilijöitä ja vaihtaa ajatuksia.

      • Anonyymi

        Järjestävätkö nuo yhdistykset myös jotain tapahtumia tai keskustelu-iltoja siis vai?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Järjestävätkö nuo yhdistykset myös jotain tapahtumia tai keskustelu-iltoja siis vai?

        Onko noilla numismatiikan liitoilla ja yhdistyksillä millaista toimintaa ja saako sieltä esim. neuvontaa tarvittaessa jos tulee jotain kysymyksiä vanhoista kolikoista?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko noilla numismatiikan liitoilla ja yhdistyksillä millaista toimintaa ja saako sieltä esim. neuvontaa tarvittaessa jos tulee jotain kysymyksiä vanhoista kolikoista?

        Kannattaa käydä tutustumassa yhdistysten nettisivuihin niin tuokin selviää! ;-)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kannattaa käydä tutustumassa yhdistysten nettisivuihin niin tuokin selviää! ;-)

        Mitkä numismatiikan liitot tarjoaisivat maksutonta neuvontaa? Osaisiko joku vaikka antaa linkkejä noiden kotisivuille?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1702
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1538
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      37
      993
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      899
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      861
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      826
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      768
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      760
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      758
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      730
    Aihe