hei turkissa asuvat. miten maksatte lennon suomeen kun tulette tänne, meettekö matkatoimistoon vai netin kautta? käteisellä vai tarviiko siellä visaa?
en visaa omista ja mietin pitääkö sellainen nyt hankkia
en visaa omista ja mietin pitääkö sellainen nyt hankkia
Vastaukset 3
Vanhimmat
Helpoin tapa varata liput on mennä matkatoimistoon, sieltä saat liput seuraavana päivänä ja voit maksaa käteisellä tai visalla. Jos varaat netissä ja maksat visalla, liput haetaan kentältä pari tuntia ennen koneen lähtöä.
Heissan. Hanki Visa Electron-kortti ja käytä sitä kuten pankkiautomaattikorttia Suomessa. Jos hankit luotollisen Visan, niin heräteostosten maksu saattaa olla tuskallista matkan jälkeen Suomessa. Lue myös tuolla alempana oleva "Rahanvaihto" ja tuolla aikaisemmalla sivulla oleva "Halvalla Helsinki-Antalya". Hy6vää lomaa sinullekin.
Turkista voi ostaa käteisellä jos ostaa matkatoimistosta.
Visa on kyllä hyvä olla koska netistä saa monesti halvempia matkoja kuin matkatoimistosta ja yleensä netissä käy vain visa/mastercard tai muu luottokortti. Silloin voit tulostaa elipun suoraan netistä jolla saa koneesennousukortin kentältä. Joillakin matkayhtiöillä pitää lippu lunastaa kentältä ennen koneen lähtöä. Visa electronilla ei varmaan voi maksaa kuin suomalaisten lentoyhtiöiden lentoja tai suomalaisten matkanjärjestäjien lentoa (netissä siis) Kyllä luottokortti kannattaa olla jos lippuja netistä ostaa.