Olen hakenut juttuja nelitahtisista Hondan perämoottoreista, mutta ei vaan tahdo löytyä. Kertokaapa käyttäjät vähän kokemuksia. Ostin 50hv-03 uudenkarhean koneen ja olisi mukava tietää mitä murheita tai iloja on edessä.
Honda
nelitahtiset
121551
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Hyvä on peli ei muuta, kun pitkiä kauroja.
Hondasta ei oikeastaan ole muuta valittamista kuin lievästi täristävä tyhjäkäynti ja kalliit huoltohinnat. Tuota tyhjäkäyntiä on yritetty parannella kaasuttimia säätämällä, mutta heikoin tuloksin. Johonkin uistelukäyttöön kannattaa varmaan valita 4-syl. kone (esim jammu, Suzuki) tasaisemman käynnin vuoksi.
koneeseen voi tietysti tehdä yksinkertaisia huoltohommia kuten öljynvaihdot ym, mutta 4v takuun kannalta on varminta jos on leimat paperissa.
Niin ja BF 50 ei ole suorituskykyisimpiä luokassaan, ainakin jammu ja evari ovat olleet testeissä hieman nopeampia.
suzuki 50 on kolmipyttynen! mulla oli 98 honda 40 ja se kävi hienosti tyhkäyntikierroksilla! ei täristäny varsinki kun koneessa ei ollu liikáa öljyä, nyt mulla on 50hv efi suitsa ja käy yhtä hienosti ku vanha honda.
HONDA 40-50 on 808 kuutioinen kone, kun Jammussa on noin tuhat, että onpa kokoeroa. Ei ihan saman luokan koneita. Pärjääkös 125-luokan moottoripyörä 250-kuutioisille. No ei oikein pärjää nopeudessa, ei. HONDA on ollut kai aina nelitahtinen. 15v taakseppäin ei muita nelareita oikein näkynyt. HONDA 40 ja 50 on sama moottori, jota on valmistettu yli 15v, vain pieniä muutoksia on tehty. Tyhjäkäynti on pieni ongelma uistelussa, mutta korjattavissa. Jostakin syystä HONDA tarvitsee noin 1000 kierrosta min. Uistelussa kannattaisi käyttää jarrupusseja tai jotakin vastaavia, että kierroksia voisi nostaa, hieman yli tuhannen. Muuten hyvä kone, kaikin puolin.
Minulla on ollut 2003 lähtien 50 honda .Pelannut oikein hyvin, Tyhjänkäyntiongelmat ratkeavat kun vaihdatte potkuriksi yamahan 13 tuuman nousuisen.On muutenkin parempi kuin hondan oma,yamahan 14 nousuinenkin on hondan omaa parempi.Vähän ajetussa koneessa on aina alussa huonompi tyhjäkäynti kuin vanhassa. Naapurilla on 1997 honda ja pirun hyvä tyhjäkäynti,14 tuuman nousuinen yamahan potkuri ja kevytkulkuinen vanha Faster 440 pulpettivene.Ei tarvitse jarrupusseja.
Kyllä 125 kuutioinen pärjää jos tehot on samat, sama juttu perämoottoreissa. Toki kuutioilla on oma vaikutuksensa asioihin mutta teho on se jota yleensä verrataan.
125 kuutioinen on vaan kohtalaisen erilainen ajettava kuin 250 kuutioinen saman tehoinen.
Sama moottoreissa. Huippunopeus on 50 hevosvoimaisissa sama, mutta isommalla kuutiomäärällä kuorman kesto on parempi koska vääntömomentti pienillä kierroksilla on isossa koneessa parempi.
Nii
Kertoa mitä tuollaisesta pitää köyhtyä?
mukana, joten on vähän vaikea sanoa yksikköhintaa kummallekaan.
Veneen perässä siis Honda BF45 ja hyvin on pelannut - ei täristä ja bensan kulutus pientä.
Potkurina on ProPulsen säätölapanen ja tarvittaessa on kuorman tai vetouistelutarpeen mukaan säädetty lapoja tuumaa pienemmälle nousulle.
Tuo BF50 taitaa olla kevein (-20kg) edelleen luokassaan.
kokemukset 98 mallisesta viisikymppisestä. Hyvä peli, hiljainen ääni, ei murheita. Hieman heikkotehoinen esim. yammuun verraten (joka mulla nyt kuusikymppisenä) ja tietysti ei ruiskua kuten esmes jammussa.
Hyvä ja vahva kone em. varauksin. Onnea.