Vaihdanko kamat sisälle ja käynnistän koneen. Onko haittaa vai eikö käynnisty? P3 (slot1)vaihtuu P4:ksi (478).
Jos tarvii tehä jotain, mikä helpoin tapa. En tajua koneista mitään, mutta osaan kyllä kasata sen. Aiemmin olen asentanut kamat koneeseen, jossa tyhjät kovot.
Nyt Windows 6Gt kovolla ja "varastona" 80Gt kovo.
Jos tarvii tehä jotain, mikä helpoin tapa. En tajua koneista mitään, mutta osaan kyllä kasata sen. Aiemmin olen asentanut kamat koneeseen, jossa tyhjät kovot.
Nyt Windows 6Gt kovolla ja "varastona" 80Gt kovo.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Siis vaihdatko kiintolevyä myös vai säilyykö levy samana? Jos säilyy niin mitään kloonausta tai kopiointia tahi uudelleenasennusta ei windowsille tarvitse tehdä.
Toki kun emo vaihtuu niin windows haluaa etsiä uudet ajurit cd:ltä silloin. Jos kyseessä on vieläpä Windows XP ja teet paljon muutakin muutoksia niin se voi haluta uudelleenaktivointia mutta tuskin sentään jos vain emo prossu vaihtuu eikä mikään muu. Onneksi näissä vanhoissa wintussuissa ei sentään tarvita mitään aktivointeja. :)
Kiintolevy säilyy samana. Kaikki muu roina säilyy samana paitsi emo ja prossu. Koneessa Windows2000.
viereen ja ekan käynnistyksen yhteydessä kun XP alkaa ihmettelemään uusia kamoja niin löytää emon ajurit CD:ltä. Yleensä kaikki toimii tuon jälkeen eikä muita ajureita tarvitse asentaa. XP Home voi jossain kohtaa haluta uudelleen aktivointia jos tykkää että kone on vaihtunut mutta sen saa tehtyä vaikka puhelimella koska puhnumerotkin tulevat näytölle.
Emolevyn vaihto - ilman windowsin uudelleenasennusta:
http://plaza.fi/muropaketti/bbs/t452271
vanhan emon ajurit kiintolevyltä ennen emon vaihtoa, helpottaa käynnistystä kummasti.
Samalla voit vaihtaa käyttiskiintolevyksi nopeamman koviksen, jossa on vähintään 10 Gt:n C-osio! (oletan, että sulla on WinXP)
Kiva aloittaa puhtaalta pohjalta úuden koneen käyttö. Muista vaan hakea windowsin turvapäivitykset.