Heips. Millaisia oireita teille muille on tullut mielialalääkitystä lopettaessanne...? Olen syönyt sertraliniä nyt reilun puolisen vuotta ja kiinnostaisi tietää mitä on edessä kun pian olisi aika alkaa niitä lopettelemaan.
Lääkkeiden lopetus, oireita?
-W-
3418
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
kun on lääkärin kanssa sopinut,voi muuten tulla takapakkia.
Jos kuitenkin lopetus on lääkärin kanssa sovittua tulisi se tehdä mahdollisimman varovasti.
Esim. puolitat lääkkeen mikäli siinä on jakoura ja syöt sitä muutaman viikon säännöllisesti samaan aikaan.Todennäköisesti silti saattaa tulla joitakin oireita esim.huimausta ja pahaa oloa,jotka saattavat kestää viikonkin elä siis säikähdä niitä,ne menevät kyllä ohi.
Mutta missään nimessä kerralla elä lopeta.
Näin minulle on neuvottu.
No itse juuri luovun Cipralexista, koska lääke on niin yhtä tyhjän kanssa, ensin söin viikon puolikasta annosta, sitten lopetin. Vähäsen huimaa, ei muuta. Remeronista puolestaan tuli paljon huonompi olo kun sen lopetin, muttei kuitenkaan mitään erityisen vakavaa.