Internetin kiihkeän kuuman sykkivään maailmaan ja jatkuvasti kehittyviin PDA-laitteisiin tottuneen nykynuoren on aika vaikea innostua jostain ledivilkusta... :)
Nykynuoret eivät tykkää elektroniikkaharrastuksesta
Ledivilkku..
5918
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
rakentelu vie aikaakin. Asiat täytyy vaan laittaa tärkeysjärjestykseen eli priorisoida.
joka 50-60 luvulla rakenteli lähes kaiken itse.
60-luvulla tein numeronäyttöisen
digiseinäkellonkin itse, näyttönä ns. numeroputket
joista nykypolvi ei edes tiedä mitä sellaiset ovat. On edelleen tallella, radioamatöörien
tarkkuuskiteellä heittää ehkä sekunnin
kuukaudessa.
Into on yhä tallella, mutta en enää juuri rakentele.
Syykin on selvä:
ei enää tarvitse eikä varsinkaan kannata.
Silloin radion rakentelukin kannatti, kaupasta ei
saanut valmista kuin kovalla rahalla.
Joku teki telkkarinsakin itse.
Nykyään voi ostaa valmiina lähes mitä tahansa
halvemmalla kuin rakentelun tarveaineet maksavat.
No, on tuosta nuoruuden harrastelusta se hyöty,
että huushollissa ei kyllä mikään hajoa mitä ei
itse pystysi korjaamaan.
pystyy itse korjaamaan kaiken, mikä hajoaa.Itse olen -54-mallia ja minulla on tapana tehdä samoin. Nykynuoret vaan kuluttavat kaiken vapaa- aikansa kuvaruudun ääressä ja loput kapakoissa eikä aikaa jää mihinkään tervehenkiseen harrastukseen. Se on sääli sillä itse tehtynä moni korjaus ainakin säästäisi sievoisen summan jo vuodessa ja kun on perehtynyt laitteiden salaisuuksiin, osaa niitä paremmin käyttääkin ja tietää, mitä ne kestävät ja mitä eivät.
Huoltofirmat toisensa jälkeen lopettavat kannattamattoman toiminnan , mutta eipä niitä osiakaan sitten enää saa mistään.
Teollisuudella on varaa maksaa käsittämätön hinta korjauskelpoisesta levystä, joka siirretään suoraan tuotehintaan.
Toisaalta köyhissä maissa on melkosia epeleitä saamaan länsimaisten peukalosuussakasvaneitten rikkomista vempeleistä uusiokäyttöön.
Tämä on kaiketi sitä kestävää kehitystä?
eloktroniikka on HALPAA - massatuote puhtaimmillaan.
Mitä se kännykin maksaa kun tehtaalta lähtee - jotain viitisen euroa?