Pornoriippuvuus

parantua kokonaan? Itse en osaa/kykene lopettamaan. Porno häiritsee normaalia elämää ja parisuhdetta. Vuosien saatossa asiat on vain kovenneet mitkä kiinnostaa/kiihoittaa.
Olen tehnyt asioita joita häpeän syvästi eikä ne tuottaneet edes nautintoa kuin max hetken. Piip maku suussa ja pelko kiinnijäämisestä. Olen sentään heteromies, mikä saa minut tekemään kaikkea?
1613275
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Jokaisesta riippuvuudesta jää paha maku suuhun ja se on siellä aivoissa mielihyvän keskuksessa. Se ei tarkoita sitä,ettei sitä vois hallita. Sä lopetat sen kaiken pervon touhun ja etsit tilalle esim jonkin liikunta-lajin tai mitä tahansa vaihtoehtoa. Et voi jäädä ilman mitään,mutta vaihda se addikti johonkin TOISEEN . Kyllä se siitä :)

Äänestä
  • jos se käviskin noin helposti, niin enkö olisi jo lopettanut.

    Äänestä

Miehet...Tässä faktat
1. Kaikki pidämme alastomien naisten katselemisesta
2. Olemme kaikki katselleet alastonta naista
3. Tiedämme kaikki mistä voimme löytää alastoman naisen kuvia
Voimme joko etsiä tähän ratkaisua olemalla eheitä tai sitten antaa periksi.
Koska haluamme olla eheitä emmekä antaa periksi, niin
On ymmärrettävä seuraavat faktat:
1. Naiset ovat kauniita, sillä Jumala teki heidät sellaisiksi. Me kaikki pidämme alastomien naisten katselemisesta, mutta himo on lihasta ja keskinäinen vetovoima on Jumalasta.
2. Himo on tuomassa meitä pornon tykö. Porno on valhe. Porno pyrkii välittämään tietyn kuvan siitä millaista seksin tulisi olla, tuntua ja näyttää.
3. Porno on yhden tavoitteen sisältävä fantasia -olla vain itsestään riippuvainen. Kuitenkin valhe tulee siinä esille. Ihminen ei voi olla vain itsestään riippuvainen. Jumala loi ihmisen olemaan myös riippuvainen muista.

Olemme tuomitut olemaan riippuvaisia myös muista. Tämän tähden porno ei voi täyttää sitä tarvetta, koska porno ei täytä mitään muuta kuin himon l. lihan tarpeet. Ja muut tarpeet se jättää täyttämättä. Porno ei täytä rakkauden tai rahan tarvetta. Porno ei täytä läheisyyttä ja uskollisuuden pysyvyyden rakkauden tarvetta. Jumala on sitä kaikkea.

Lisätietoja:
http://xxxchurch.com/07/gethelp/men.php

Äänestä

alku ja juuri. tai lähellä juurta, kuten puska. eka karvanen haara. lehtivihreä kalalta haiseva mätä korva. mainitsit oikein olevasi hetero, joten olet jotain shemale/gay kuvia sitten tiiraillu. parempi sulkea nettiliittymä kunnes muna kääntyy kokonaan niitten puoleen. itse pornoa (ehkä liikaakin) katsoneena nykyään alkaa mennä sm puolelle joka suoraan sanoen harmittaa, koska olen aina pitänyt sitä outona.. ja jos mielihyvän saaminen siirtyy semmoiseen, mihin se voikaan vielä siirtyä. Ennen nettiliittymääni näitä ei vielä ollut, nyt pornon katseleminen liian helppoa. tavaksi tullut myös pitää verhot auki ja touhuta ikkunan edessä, ajatellen jos joku naapuri sattuisi vilkaisemaan..

Äänestä

Ei tosin häiritse elämääni kuten sinulla. Tsemppiä

Äänestä

Mä oon oikeesti kyllästyny pornoon. Oon katsonu sitä niin paljon että se ei enää tunnu miltään eikä siitä saa mitään nautintoo. Aika pelottavaa vai mitä?

Äänestä
  • ne vie halut ..sillai vaikka näät naisen nakuna niin sama kun kattelisit vaikka aidan seivästä...

    Äänestä

  • mielialalääkkeitä kirjoitti:

    ne vie halut ..sillai vaikka näät naisen nakuna niin sama kun kattelisit vaikka aidan seivästä...

    aina piti kattoo kovempaa ja kovempaa tavaraa. eikä tyydytys tule kuin hetkeksi, sitten on pakko saada lisää. Jeesus auttoi mulle, muuten ei mikään

    Äänestä

  • jeemiess kirjoitti:

    aina piti kattoo kovempaa ja kovempaa tavaraa. eikä tyydytys tule kuin hetkeksi, sitten on pakko saada lisää. Jeesus auttoi mulle, muuten ei mikään

    Minun mieheni katselee mielellään pornoa, eikä se oikeastaan minua häiritse, mutta ärsyttää kun joskus tulee silmille aukaisessani netin hänen unohdettuaan poistua pornosivuilta. Oikeastaan se häiritsee välillisesti elämääkin. Emme ole enää ihan nuoria ja hän on mahdottoman viriili. Katseltuaan pornojuttuja hän haluaisi rakastella. Minua seksi ei enää kiinnosta yhtään, mutta en oikein kehtaa aina torjuakaan. Meillä on ollut oikein vahva seksuaalinen suhde, mutta en enää ole halukas. Muuten minusta on kiva olla ja elää hänen kanssaan, enkä haluaisi kokokaan luopua hänestä. Olen ehdotellut, että etsisi itselleen pikkuystävättären, mutta ei ainakaan vielä ole saanut aikaiseksi.

    Äänestä

vaivaa tää. Vuosia vaivannut. Nyt jo pitää kaikenmaailman kääpiöt ja koirat tsekata...äijien kans puhelin runkkuja..ottaa aivoon koko homma.

Äänestä

15-vuotiaana jos näki kuvassa naisen nännin, oli jo melkein lähellä laukeamista ja suuressa seksuaalisessa kiihkotilassa. Nyt kun on kuluttanut pornografiaa yli parit vuosikymmenet, ei normaali käytännön seksi käytännössä tunnu enää miltään, kun siihen vihdoin alkoi minulle tulla mahdollisuuksia muutama vuosi sitten opeteltuani olemaan avoin ja sitä kautta ylipäätään sosiaaliseeraamaan naisten kanssa.

Ja monesti masturboidessakaan ei saa itseään millään laukeamaan, vaikka katsoo muka "hyvää pornoa".
Tosin porno varmaan useimmiten ei ole kovin suuri nautinto näyttelijöilleen/tekijöilleen. Esim. miespuolisen näyttelijän melkeinpä tärkein ominaisuus ulkonäön jälkeen kuulemma on, että on hyvä masturboimaan, kun melko lyhyenkin pätkän filmaus kestää tunteja.

En halua yleistää, mutta minusta porno on tehnyt
hieman sanoisinko ei-seksuaalisen miehen. On todella vaikea enää oikeasti seksuaalisesti kiihottua...Olen nyt 36-vuotta vanha, pitäisköhän kokeilla jo Viagraa?

Äänestä
  • Pornon kattelu on säälittävää :D

    Äänestä

Tupakka. Kaikki oudot stondikset häviävät. Poista addiktio toisella adiiktiolla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


voiko..... kirjoitti:

parantua kokonaan? Itse en osaa/kykene lopettamaan. Porno häiritsee normaalia elämää ja parisuhdetta. Vuosien saatossa asiat on vain kovenneet mitkä kiinnostaa/kiihoittaa.
Olen tehnyt asioita joita häpeän syvästi eikä ne tuottaneet edes nautintoa kuin max hetken. Piip maku suussa ja pelko kiinnijäämisestä. Olen sentään heteromies, mikä saa minut tekemään kaikkea?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu