Polttaako naapurinne haravoidut roskat pihallaan.
Jokakeväinen ilmiö,haravoi pihaansa ja heti roskat tuleen.Nuotiosta lähtee kitkerä katku,se palaa koko yön.Astmaa sairastaville, siitä koituu
lääkärimatka.
Jokakeväinen ilmiö,haravoi pihaansa ja heti roskat tuleen.Nuotiosta lähtee kitkerä katku,se palaa koko yön.Astmaa sairastaville, siitä koituu
lääkärimatka.
Vastaukset 6
Vanhimmat
on tehtävä ilmoitus Paloasemalle. Soita joka kerta paloauto paikalle niin eiköhän pienet sakot opeta niitä roskia polttelemaan aikana jolloin niitä saa ja voi poltella.
Kehoitan kaikkia asiasta kärsiviä tekemään samalla tavalla. Kyllä loppuu laiton roskien polttelu kun laki astuu mukaan kuvioihin.
Saako sen luvan monellekkin illalle viikossa.
Siinä nuotiossa palaa, muutkin roskat.
Taloja on jokapuolella.Alkoholiko ne luvat muuttaa? Eivät perusta muistakaan luvista mitään.
uunissa. Liekö se sitten laitonta.
Jotkut taitaa polttaa jotain hämärempää kun savu on niin vihreetä ja sakeeta että.
Kaava-alueella ei saa nykyisin lupaa polttaa roskia. Ei edes puutarhajätteiden polttoon.
Helppo testata. Seuraavalla kerralla kun naapurissa roskat savuavat niin soitat palohälytyksen ja kerrot hädissäsi, että taitaa naapurissa olla tulipalo. Jos on lupa olemassa, niin hälytyskeskuksessa on siitä tieto - jos ei ole lupaa, niin paloautot ujeltavat paikalle.
Polttajalle pienet rapsut.
Naapurin ämmä on vanhustenpalvelutalossa töissä ja ilmeisesti roudaa sieltä muovivaippoja kotiinsa poltettavaksi. Kitkerä, musta, poltetun muovin haju pöllähtää naapurin savupiipusta usein.
Kyllähän ne polttavat Afrikassakin lehmänlantaa lämmikkeeksi niin kyllähän nyt vanhusten lääkkeillä marinoidut jätöksetkin pitää saada polttaa..:)