Perimätietoa/wanhoja tarinoita

Jorina9

Kootkaapa tänne vanhoja tarinoita ja perimätietoa, joka koskee kirkkopuiston vanhaa Tsasounaa.

6

537

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Harjukka

      Kirkkopuiston tsasouna (rukoushuone) on Kristuksen kirkastumiselle omistettu. Vuonna 1996 on tehty iän määritys, jolloin rakennusvuodeksi on saatu 1769. Se on oletettavasti Pohjoismaiden vanhin toiminnassa oleva tsasouna.

    • Mummu

      Kirkkopuiston tsasounassa on lankkuja myös 1600-luvulta, Zetterbergin tutkimuksen mukaan.

    • uusvanha.tsasouna

      En ole nähnyt kyseistä tsasounaa koskaan toiminnassa. Ovi on aina visusti lukossa. Tuskin on ollut toiminnassa ainakaan sataan vuoteen. Se korjattiin parikymmentä vuotta sitten uusilla laudoilla ja hautatervalla, haustausmaasta kun on kyse. Katolla oleva tervettu sipuli on uusi.

    • Oiäkanttori

      Ei tietenkää ole ovi auki sillä sisällä on vanha kirkkoherra vankina. Tsasoynan alla on maanalainen helvetti

      • simonhaamunkummi

        Nyt sekoitat asioita! Vankina ei suinkaan ole mikään kirkkoeherra vaan Simo Hurtan haamu, Simo ei koskaan antanut anteeksi brahealaisten ynseyttä vaan tuli kummittelemaan tsasounan kivaijalan alle. Itse olen hänet synkkänä syksy-yönä nähnyt irvistelemässä! Tämä on tosi!


    • Eikös Onni Palaste kirjoittanut kirjan Simo Hurtta. Siinä on paljon asiaa Lieksasta ja Pielisjärvestä. Osa varmaan tarua mutta varmaan tottakin joukossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      149
      1787
    2. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1641
    3. Joensuun (kaupungin) kiusaamisongelma

      Syrjitään, savustetaan ulos ja kiusataan. Pieneen piiriin ei kaikki mahdu. Tehdään elämästä mahdotonta, jolloin ainoa va
      Joensuu
      30
      1232
    4. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      193
      1161
    5. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      91
      1113
    6. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      74
      1001
    7. Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä

      Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta
      351
      961
    8. Lakkaa haaveilemasta.

      Oon löytänyt uuden naisen. mieheltä. tutulle. Naiselle.
      Ikävä
      62
      839
    9. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      49
      811
    10. Ois kiva nähdä

      Ja viettää Iltoja sun kanssa
      Ikävä
      50
      796
    Aihe