lambda-anturi

Gsus sentään

Megane II vm -03 oli viime viikolla vuosihuollossa. Kaksi päivää huollon jälkeen syttyi service-valo "päästö"merkkivalo. Vein takaisin huoltoon, nollasivat tietokoneen ja sanoivat jos syttyy uudelleen, pitää lambda-anturi vaihtaa. Onko jollain kokemusta - onko tavallista näin uudessa autossa? Onko todennäköistä, että ovat vain vuosihuollossa sotkeneet tietokoneen?

Ja viimeksi: jos joudutaan vaihtamaan, kuinka kallis paukku? Kärvistelen vielä jakohihnan vaihdon kustannuksistakin...

6

3346

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jepulis!

      Mulla meni kesällä myös -03 II:sta anturi, se ei ollut tuo lambda-anturi vaan joku toinen käyntiin vaikuttava. Ensin yritettiin tietokoneen resetillä(lue: ohjelmapäivitys) korjata, kun ei riittävästi auttanut niin vaihtoon tuo osa. Tuntuu olevan kulutustavaraa nuo anturit.

      Mitä maksoi jakohihnan vaihto, onko se vaihto edessä 90tkm:ssä ?

      • Gsus sentään

        Jakohihnan vaihto tulee eteen joko neljän vuoden tai oliko se nyt 90000km:n kohdalla. Itselläni on kilometrejä vasta alle 40, mutta kesällä tulee ikää neljä vuotta, joten vaihtoon meni...kevyet 650 € maksoi. Jos sulla on -03, niin tänä vuonna tulee ilo kohdallesi myös ;)


      • RelistiMeganisti04
        Gsus sentään kirjoitti:

        Jakohihnan vaihto tulee eteen joko neljän vuoden tai oliko se nyt 90000km:n kohdalla. Itselläni on kilometrejä vasta alle 40, mutta kesällä tulee ikää neljä vuotta, joten vaihtoon meni...kevyet 650 € maksoi. Jos sulla on -03, niin tänä vuonna tulee ilo kohdallesi myös ;)

        ..mainosti Rellun 90tkm huollon hinnaksi 150 euroa uusimmassa Tuulilasissa (5/07). Pitäisi sisältää työt ja rojut. Huima tarjous!


      • MeganeII
        RelistiMeganisti04 kirjoitti:

        ..mainosti Rellun 90tkm huollon hinnaksi 150 euroa uusimmassa Tuulilasissa (5/07). Pitäisi sisältää työt ja rojut. Huima tarjous!

        ... sisällä jakohihnan vaihtoa, sehän ei varsinaisesti kuulu määräaikaishuoltoon, vaan on 4v/90tkm välein tehtävä lisätyö. 90tkm huoltoon kuuluu käsittääkseni samat työt kuin 30tkm huoltoonkin, joka maksaa n. 250e merkkiliikkeessä.


    • meganesukk

      Nokka akselin asentotunnistin voi olla myös.. meillä oli se!

      • Hienoa, näin taas.

        16.4.2007 14:49 - 18.4.2007 19:50
        Hei haloo!!!!
        Et sitten vanhempaa keskustelua löytänyt ?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      40
      5605
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      223
      4561
    3. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      36
      4514
    4. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      73
      4320
    5. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      26
      4292
    6. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      160
      3785
    7. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      96
      3182
    8. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      22
      3055
    9. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      27
      3051
    10. Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun

      Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill
      Apua aloittelijalle
      10
      2150
    Aihe