Missä kannattaisi käydä parin päivän lomalla? Onko keskustassa mitään nähtävää? Millaisia ostoskeskuksia? Lähden torstaina. Olen käynyt paljon Saksassa, mutta München on uusi valloitus :)
missä kannattaa käydä
4
2128
Vastaukset
- Ich X
Olisi tietysti helpompi vastata, jos olisit kertonut, minkä tyyppisistä asioista olet kiinnostunut.
Keskustassa on kiva kävellä kävelykatuja. Marienplatzin lähellä on pari isoa kirkkoa (mm. Frauenkirche), joiden torneista pääsee ihailemaan maisemia. Maailman suurimpiin kuuluva tekniikan museo Deutsches Museum on Isarin saarella. Oluen ystävänä kävisin illalla Hofbräuhausissa, vaikka sitä turistirysänäkin pidetään. On siellä paikallisiakin. Taiteen ystäville on Alte Pinakothek ja Neue Pinakothek.Muenchen.de;stä löytyy. Kuten edellä, et ole kertonut mikä erityisesti kiinnostaa sinua. Mutta esim. Deutsches Museum:issa menee kaksi päivää helposti jos on ns. asiasta kiinnostunut.
Viktualienmarkt kannattaa katsastaa ja mitä Ich X kirjoitti.
Linkkeä on runsaasti :Muenchen Online, Bayern.by, Ganz Muenchen jne.
Webcameja löytyy paljon, voi jo "esikatsastaa".
Bayern Ticket on edullinen ja kätevä!- cladu
gamla kirjoitti:
Muenchen.de;stä löytyy. Kuten edellä, et ole kertonut mikä erityisesti kiinnostaa sinua. Mutta esim. Deutsches Museum:issa menee kaksi päivää helposti jos on ns. asiasta kiinnostunut.
Viktualienmarkt kannattaa katsastaa ja mitä Ich X kirjoitti.
Linkkeä on runsaasti :Muenchen Online, Bayern.by, Ganz Muenchen jne.
Webcameja löytyy paljon, voi jo "esikatsastaa".
Bayern Ticket on edullinen ja kätevä!kiitos vastauksista, en huomannut kiireessäni enempää kertoa, mutta lähinnä juuri sellaisia yleisiä "nähtävyyksiä", erikoisempia ostospaikkoja tai mukavia ravintoloita, kahviloita, jotain tosi "Münchenmäistä" :))
Kyselin kun ei kauheasti ole aikaa netissä surffailla, vaikka tänne sitä tuli taas tultua, heh.
- Berlin fan
Englischer Garten on mukava paikka Münchenissä viettää aikaa kauniina päivänä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2942553- 195954
- 55752
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti119672- 49562
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?14496- 49493
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?52484- 55465
Auto katolleen Huhtalantiellä
Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit11450