uni vaikeuksia

menen rv34, ja viikko sitten aloin heräilemään monta kertaa yössä. ei johdu vessahädästä, eikä vauvan liikkeistä. Herään vaan enkä saa enää unta.

en nuku päiväunia, ja jos käyn nukkumaan klo22, niin nousen aamulla viimeistään klo7 sängystä.
tänä aikana nukun yhteensä ehkä 5-6h.

osaako joku sanoa mistä unettomuus voisi johtua?
3439
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

mutta itellä ollu jo pari kuukautta sama homma.
nyt viikkoja 40 2..
ehkä se on jotain valmistavaa tulevaa varten..
on kyllä tosiaan suht turhauttavaa..
mä en saa ollenkaa unta ja sitku saa ni herää melkeen heti.ilman syytä.
ja unia näkee joka yö ihan hirveesti!
ennen ei jääny ikinä mieleen,nyt aamulla muistaa kaikki!

Äänestä
  • Sama juttu täällä ekassa raskaudessa. Neuvolassa sanottiin hormonien saattavan aiheuttaa moista. Mene ja tiedä, mutta kamalaa se on!

    Äänestä

Jeps... Mulla oli joskus viikon 18-19 kohdalla sellaista että heräsin muutaman kerran yössä ihan muuten vaan. Istuskelin hetken sängynlaidalla ja taas aloin nukkumaan. Omituista!! Sitten toinen hassu juttu oli, että kakka alkoi haisemaan tosi pahalle... tai sellaiselle kirpaisevalla vauvankakkalle.

Yksinäni noita pohdiskellessani ajattelin että kaipa tämä on vaan luonnon oma tapa valmistaa vauvan saantiin!! =) Mulla on normaalisti todella hyvät unenlahjat. Voin nukkua 11-12 tunnin yöunet joka yö heräämättä kertaakaan välissä. Lisäksi mua on aina yököttänyt tuttujen lasten vaippojen vaihto. Se on jotenkin niin etova haju, että yökkäilen!! Jospa siis tuo oman ulosteen haiskahtaminen valmistaa mua tulevaan...=)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


+++ kirjoitti:

menen rv34, ja viikko sitten aloin heräilemään monta kertaa yössä. ei johdu vessahädästä, eikä vauvan liikkeistä. Herään vaan enkä saa enää unta.

en nuku päiväunia, ja jos käyn nukkumaan klo22, niin nousen aamulla viimeistään klo7 sängystä.
tänä aikana nukun yhteensä ehkä 5-6h.

osaako joku sanoa mistä unettomuus voisi johtua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu