VASTAILKAA, MIELELLÄÄN HETI

Tässä muutama kyssäri: 1.mikä on tiibetinspanielin koko n. 2pv:n ikäisenä? 2.minkä ikäisenä ne on luovutusiässä 3.montako kertaa päivässä pennun pitää syödä, ja mitä? 4.kuinka nopeasti pentu kiintyy omistajaansa? 5.minkä ikäisenä pennun olisi hyvä oppia sisäsiistiksi? 6.kuinka pitkiä lenkkejä pennun kanssa voi tehdä, minkä ikäisenä niitä yleensäkään voi päästää ulos? 7.minkä ikäisenä niitä voi totuttaa toisiin koiriin? 8.milloin pitää käydä rokotuksissa ym.? Tuli vähän paljon, mut jos vastaat vaikka pariin kyssään, nisaisin nää nopeesti kasaan, ois muuten tosi paljon apua näistä vastauksista, ja voi toki muihinkin vastailla!
3489
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tietoa kysymyksiisi löyty helpommin koirakirjoista.
Pentujen kokoa en tiedä. Kakki pennut luovutetaan aikaisintaan 8 viikon ikäisenä. Luovutusikäinen pentu syö 4 kertaa vrk. Kiintyminen riippuu pennusta ja omistajasta; pennun käsittelystä, johdonmukaisuudesta ja oikeudenmukaisuudesta. Muutamassa viikossa pentu kotiutuu ja ottaa omaksi ihmisekseen perheestä sen, kenen katsoo olevan luotettavin. Sisäsiistiksi oppiminen on yksilöllistä. 8 viikosta vuoteen. Pennun kanssa oleillaan kotipihassa ja opetellaan uutta maailmaa. Lenkkeilyä aletaan harrastamaan 50metristä eteenpäin kolmen-neljän kk. iästä. Liika remmissä lenkittäminen ei ole hyvä. Vapaana liikkuminen on pennun kehitykselle parasta. Tosiin koiriin totutetaan heti. Luotettaviin, terveisiin ja rokotettuihin. Pennut käytetään eka rokotuksella 12 v iässä, toisella 16 viikkoisena. Aina viikkoa ennen rokotuksia annetaan matolääkkeet

Äänestä

1. Riippuu paljon pentueen koosta: yksi tai kaksi pentua ovat jo syntyessään yleensä kokkaampia kuin esim neljän pennun pentueen pentu. Arvioksi sanoisin kuitenkin noin 160 g.
2. Aikaisintaan 7 viikkoisena 3. Luovutusikäinen pentu syö 4 kertaa päivässä. Kasvattajalta saat ohjeet mitä syövät. Osa suosittaa joitain pennuille tarkoitettua kuivamuonaa, osa kotiruokaa ja osa kasvattajista niiden sekoitusta. 4. Riippuu pennusta, ja siitä miten paljon uusia ihmisiä sen elämään tulee. Sekä ennenkaikkea siitä miten paljon aikaa sen kanssa vietät. 5. Pentu oppii kun oppii. Osa on saanut sisäsiisteys kasvatusta jo kasvattajan luona, ja siitä on hyvä jatkaa. Pennun pidätyskyky on kuitenkin vielä huono, joten taas on paljon kiinni siitä miten viitseliäs uusi omistaja on. 6. Pikkupentu ei ole lenkkikaveri. Ulos pitää kuitenkin päästä usein. Omat koirat ovat aina aloittaneet ulkoilun jo kasvattajan luona säästä riippumatta. 7. Terveet, kiltit koirat ovat tervetulleita pennun elämään mahdollisimman pian. Etene kuitenkin pennun ehdoilla 8. Jos emä on rokotettu ok ja se on imettänyt pentujaan, niin emän vasta-aineet suojaavat aluksi pentua. Ensimmäiset rokotukset 12 viikoisena. Muuten voit kysy eläinlääkäriltä ohjeita.

Äänestä

Itselläni on tiibetinspanieli ja saimme sen kahdeksan viikon iässä. Eräs tipsukasvattaja sanoi minulle, että pienet rodut kehittyvät hitaammin ja tipsujenkin kohdalla olisi parempi olla vähän pidempään (reilusti kahdeksaan viikkoon) emon luona.

Tipsu sai pentuna ruokaa neljä kertaa päivässä ja iän myötä sitä vähennettiin kahteen kertaan päivässä. Kasvattaja antoi mukaan vähän ruokaa, johon pentu oli tottunut emon luona. Siellä se oli saanut eläinkaupassa myytävää pentumuonaa ja marketissa myytävää koirien liha-ateriaa. Eläinlääkärin mukaan koira pärjää näillä eväillä eikä tarvitse muuta. Ja sitten ei kannata vaihtaa nopeasti koiran ruokia uuteen merkkiin, ettei tule vatsavaivoja. Jos joutuu vaihtamaan eri ruokaan, niin totuttaminen kannattaa tehdä vähitellen.

Sisäsiistiksi oppiminen ei käy yhdessä yössä. Monissa koiraoppaissa on sanottu, että vasta puolivuotias koira pystyy pidättämään pidempään ja niin oli omankin tipsun kohdalla. Silti vahinkoja saattaa sattua myöhemminkin. Kasvattaja saattaa olla opettanut pennun käymään sanomalehdellä, jolloin pennun kanssa on helpompaa eikä sisäsiisteyskasvatusta tarvitse aloittaa aivan alusta. Kuitenkin ammulla ulos heti herättyä, samoin ruoan ja leikin jälkeen sekä aina päiväunien jälkeen. Alussa pentua joutuu viemään ulos 7-10 kertaa pävässä...

Alussa pentua ei voi viedä lenkille, vaan sille riittää omalla pihalla ulkoilu. Pikkuhiljaa aletaan liikkumaan kotitellä ja siitä pikkuhiljaa pidemmälle.

Pentuhan rokotetaan 12 vkon iässä ja siihen asti emon antama suoja riittää. Kaikkiaan pentu käy kolme kertaa rokotuksessa ja nämä kaikki tapahtuu neljän viikon välein. Ja aina madotus viikkoa enenen.

Toisiin koiriin totutus aloitetaan heti. Mieluiten tuttuja ja luotettavia koiria, jotka ovat kilttejä ja rokotettuja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


apuakaipaan kirjoitti:

Tässä muutama kyssäri: 1.mikä on tiibetinspanielin koko n. 2pv:n ikäisenä? 2.minkä ikäisenä ne on luovutusiässä 3.montako kertaa päivässä pennun pitää syödä, ja mitä? 4.kuinka nopeasti pentu kiintyy omistajaansa? 5.minkä ikäisenä pennun olisi hyvä oppia sisäsiistiksi? 6.kuinka pitkiä lenkkejä pennun kanssa voi tehdä, minkä ikäisenä niitä yleensäkään voi päästää ulos? 7.minkä ikäisenä niitä voi totuttaa toisiin koiriin? 8.milloin pitää käydä rokotuksissa ym.? Tuli vähän paljon, mut jos vastaat vaikka pariin kyssään, nisaisin nää nopeesti kasaan, ois muuten tosi paljon apua näistä vastauksista, ja voi toki muihinkin vastailla!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu