Olen aika paskahommassa duunissa osa-aikaisesti ja otan liitolta soviteltua. Voin jatkaa työssäni mikäli saan tehdä sitä edelleenkin osa-aikaisena, mutta kun uhkaavat että kesällä tulee täyttä työaikaa. Sopimukseni loppuu 31.5.2007.
Mitä jos en jatka sopimustani enään vaikka firmassa olisi työtä, niin tuleeko karenssi?
Mitä jos sanon töissä, että en halua täyttä työaikaa vaan haluan jatkaa osa.aikaisna ja nostaa liitolta soviteltua, niin miten käy sovitellun p äivärahan ja mitähän ne kiristäjät (työnantaja) laittaisi perusteeksi osa-aikaisuuteen?
Mitä jos en jatka sopimustani enään vaikka firmassa olisi työtä, niin tuleeko karenssi?
Mitä jos sanon töissä, että en halua täyttä työaikaa vaan haluan jatkaa osa.aikaisna ja nostaa liitolta soviteltua, niin miten käy sovitellun p äivärahan ja mitähän ne kiristäjät (työnantaja) laittaisi perusteeksi osa-aikaisuuteen?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ota toki uusi työsopimus(koko päivä)vastaan ja katsasta tilanne.Tee selväksi työnantajallesi,että jos työnkuva ja palkkaus ei sinusta ole kannustava, ehkä etsit uutta duunia ja työuraa muualta.Näin itse toimin ja se toimii minulla.Älä jumitu liiaksi huonoon yritykseen !
Aloita jo tänään.ps.perusduunari.
...Mitä jos en jatka sopimustani enään vaikka firmassa olisi työtä, niin tuleeko karenssi?...
Jos työkkäri saa tietää, että jatkosopimusta tarjottu, vaan et huolinut, niin se on työstä kieltäytymisen vuoksi kahden kuukauden karenssi. Vaan jos työkkäri ei saa tietää ja työtodistuksessasi lukee, että työsopimus päättyi määräaikaisuuden vuoksi, niin sitten asiat on ok. Työkkäri saattaa soitella työnantajalle ja kysyä määräaikaisuuden päättymisestä.
....Mitä jos sanon töissä, että en halua täyttä työaikaa vaan haluan jatkaa osa.aikaisna ja nostaa liitolta soviteltua, niin miten käy sovitellun p äivärahan ...
Jos työkkäri saa tietää, että sinulle on tarjottu kokoaika hommaa, mutta jatkat omasta halustasi osa-aikaisena, niin siinä käy niin, että saat kahden kuukauden karenssin kokoaikatyöstä kieltäytymisen vuoksi ja sitten menetät vielä oikeutesi soviteltuun päivärahaan.
...ja mitähän ne kiristäjät (työnantaja) laittaisi perusteeksi osa-aikaisuuteen? ...
Jos työnantajalla on tarve osa-aikaiseen työntekijään, niin kyllähän osa-aikaisia sopimuksia saa tehdä. Sen sijaan määräaikaisten sopimusten solmimista on säännelty ja rajoitettu laissa.