kuinka moni täällä harrastaa räjähdekalastusta?? minusta kalastustyyleistä mainioin, ihan hitokseen saa kalaa mutta välillä tulee jotain paskanjauhantaa viranomaisilta
ite käytän dynamiittia ja se on aika hyvä saa yleensä 50 kalaa per pötkö
ite käytän dynamiittia ja se on aika hyvä saa yleensä 50 kalaa per pötkö
Vastaukset 11
Vanhimmat
herrasmieskalastusta, kiireelliselle ihmiselle sopivaa.Kalaa saa heti eikä tarvi sotkea matoihin käsiään eikä ostella kalliita uistimia joilla ei edes mitään saa.Itse en kalastele enkä kaloista piittaa muutenkaan .
Itse käyn yleensä vittumaisen rantanaapurini laiturin vieressä aamuyöstä räjäyttämässä kunnon lataukset, kalaa on tullut runsaasti ja se kaappihomo perhonvispaaja on alkanut pysyä poissa mökiltään.
siinä räjähdekalastuksessa on että kalojen lisäksi tuhoutuu muu pien eläimistö... ei tuu kovin äkkiseltään uutta saalista... on mentävä koko ajan pidemmälle....
Siksi suosittelenkin käänteistä taktiikkaa... aloitetaan vähän kaempaa... vaikkapa venäjän lähes koskemattomista erämaajärvistä vaikkapa ihan tossa rajan takaa.
Vanhoja sissi karttoja löytyy hyvin antikvariaateista joten siitä vaan vähän dynyä reppuun ja kalastamaan... kyllä ne perillä neuvoo miten jatkossa tulee toimia.
todellista urheilukalastusta,koettamalla kuinka lyhyellä sytytyslagalla toimii?
sille joka räjäyttää potin.
piikkiq
ps. sosialismi on rikos ihmiskuntaa vastaan
dynämönttikalastuksessa, että kun sen pötkyläisen tekee semmoiseksi, että sitä ei voi heittää, niin silloinhan siinä ei tarvita edes heittokalastuslupia varsinkin, jos ei kiinnitä koukkujakaan siihen edes painoiksi, vaan teippaa kylkiin koukuiksi vääntelemättömiä eli erittäinkin pitkälti suoria rauta- ynnä muita nupinauloja tahi tyhjiä rokkapurkkeja painoiksi. Tuolla tavalla täysin koukutonta pyytöähän voi kalastuslain mukaisesti käsittääkseni vedellä ilman senkummemmitta uisteluluvittakin veneensä perässä seisovassa vedessä vaikka koko kesän ja virtaavassa talvellakin ilman että sen veden rauhoitusajat tulisivat sotkemaan ilmankin kireitä kalastusaikataulutuksia.
Äkkiseltään räjähteet kuulostaa hyvältä lajilta kalastuksen monipuolisuuden suhteen.
Mutta mutta, lohikalojen kohdalla tämä kalastusmuoto on mitä viheliäisin.
Pintaan nousee kuolleita haukia, lahnoja ja muita särjen sukuisia petokaloja, mutta yhtään punalihaista ei pintaan nouse.
Moni varmaan jo miettii, missä vika, oliko paukku liian pieni?
Ei kyse ole paukun koosta, vaan siitä, että lohikala painuu kuollessaan pohjaan, eikä nouse särkikalojen lailla pinnalle (,paitsi parin viikon päästä sopvan kypsänä ;-).
Voihan sitä aina laittaa sen ensimmäisen paukun sytyttäjän sukeltamaan ne lohikalat sieltä lutakon pohjalta. Ja voihan saalisvarmuutta lisätä vielä heittämällä toisen pommin veteen silloin, kun sen ensimmäisen paukun tekijä on lutakon syvimmällä paikalla ihan pohjan tuntumassa.
Tämä toka paukku tekeekin lajista todellista extreme-urheilua.
sillä saa kaikkea muutakin kuin kalaa. Ajattelin lehteä kalaan tuonne lähi itään.
minä käytän kalan pyynnissä kemiran pitkääsiimaa,(räjähtävä tulilanka) sillä soa joenkin mieleiseltä matkalta kalattua.suosittelen. sissin ,vuoden ottipeli.
saalistakin takuuvarmasti tulee, ainakin kalanruokaa.
Miten kalat kerätään jään alta.Vai niin iso jysky että haavilla hoituu kurkottaen?