Uusi hallitus

No niin. Nyt äänestäjien toiveet toteutuvat ja energian verotusta nostetaan. Se on kirjattu oikein hallitusohjelmaan. Kiitoksia vain vihreiden äänestäjät.
4705
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

ole tätä päivää.

Äänestä
  • varmaan siihen, että mikä on? 70-luvulla mainostettiin Fiat 126:sta lauseella "Millä autolla aiotte ajaa, kun bensiini maksaa 2 mk/litra?". (Offtopic: hinta 9990 mk, teho 23 hv DIN, nopeus yli 105 km/h, kulutustietoja ei mainittu missään). Tänäpäivänä bensa maksaa suhteessa melko liki tuon 2 mk/litra ja autojen keskimääräiset tehot ja huippunopeudet ovat paljon, paljon suuremmat. Toisaalta tietysti tulotaso on noussut, mutta...elämä jatkuu. Se ei loppunut 70-luvun energiakriisiin, shaahin kaatumiseen, Tshernobyliin, Aavikkomyrskyyn...se vaan jatkuu.

    Äänestä

  • Ei kannata muu kuin suorasähkö vaikka sähkönhinta tuplattaisiin. Minusta vero on väärä tapa yrittää korjata asiaa. Laittaisivat energia avustukset myös uusiin taloihin ja korottaisivat niitä reilusti niin voisi jotain tapahtuakin.

    Vaikka näyttäähän tuo Ruotsissa toimivan kun on sekä energiavero että avustukset niin ihmiset laittavat paljon vaihtoehtoisialämmitysmuotoja. Sielläkin on kuitenkin sähkölämmitys edelleen suosittua.

    Äänestä

  • kämpässä kirjoitti:

    Ei kannata muu kuin suorasähkö vaikka sähkönhinta tuplattaisiin. Minusta vero on väärä tapa yrittää korjata asiaa. Laittaisivat energia avustukset myös uusiin taloihin ja korottaisivat niitä reilusti niin voisi jotain tapahtuakin.

    Vaikka näyttäähän tuo Ruotsissa toimivan kun on sekä energiavero että avustukset niin ihmiset laittavat paljon vaihtoehtoisialämmitysmuotoja. Sielläkin on kuitenkin sähkölämmitys edelleen suosittua.

    Vaikka energiaverotuksen korotukset ovatkin maltillisia ja niiden painottuminen eri energiamuotojen kesken onkin epäselvää,niin "ympäristöarvoilla" tapahtuva verotus on nyt avattu.

    Öljytuotteisiin voisi kuvitella painotuksen olevan bensassa ja polttoöljyssä.Teollisuuden kuljetuskustannuksien vuoksi diesel voi olla painotuksen alapäässä.

    Hallitusohjelmassa on myös maininta pyrkimyksestä kivihiilen käytön vähentämisestä,mikä tapahtunee verotuksella ja nostanee joissakin tapauksissa omalla osallaan sähkön ja kaukolämmön hintaa.

    Jos jotakin positiivista on hallitusohelmassa,niin ainakaan klapeille,pelletille ja tulisijoille ei ole näköpiirissä tällä palstalla toisinaan kaivattuja veroja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


energia veroja kirjoitti:

No niin. Nyt äänestäjien toiveet toteutuvat ja energian verotusta nostetaan. Se on kirjattu oikein hallitusohjelmaan. Kiitoksia vain vihreiden äänestäjät.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu