Olen menossa ensi kuussa Durbaniin,
onko kokemuksia, ja mitäköhan
rokotuksia pitäis olla päällä
kun tuonne lähtee????
Kiitos etukäteen asiallisista vastauksisista!!!
Etelä-Afrikka
3
1317
Vastaukset
- werrew
http://www.rokote.fi/matkaajanrokoteopas/maat/etela-afrikka.html Saat hyvän vastauksen.Etelä-Afrikka on rokotuksiltaa ihan "normaali" eli tavanomaiset polio,hepattiiti,ym kouristukset ja matkakuumme piikit riittää riittää.
Malarian esto lääkitys on sitten riippuvainen kohteesta ja vuodenajasta.
Have a nice trip!!! - Juuri käynyt
Heip!
Me oltiin viime kuussa Durbanissa. Rokotteista jäykkäkouristus pitää olla voimassa. Poliota ei enää tarvitse, mutta Hepatiitti A kannattaa ottaa, jos sitä ei ole. Malarialääkkeitä ei Durbanissa tarvitse. Jos meinaan mennä Krugerin kansallispuistoon n. 750 km Durbanista, niin se on ainut paikka Etelä-Afrikassa missä malariaa esiintyy.
Durbanissa kannattaa liikkua vuokra-autolla. Se on turvallisinta! Taksilla tai jalkaisin en kulkemista siellä suosittele.
Mukavaa matkaa! Meillä oli ainakin loisto reissu!
Kandee käydä uShakan meri/vesipuistossa!- kotkanpesä
käydä myös Kapkaupungissa. Kerran siellä käyneenä haluan ehdottomasti päästä vielä kerran sinne, upea kaupunki ja ystävälliset ihmiset!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1357781Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?997292Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit317192Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t206692Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t736351Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv235953Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1125702Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?465468Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa835368Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus485203