Kallista korjata

Eli omistan vm.02 tdci mondeon.Autoon ilmaantui vika josta olen täälläkin palstalla aiemmin lukenut.Eli auto "hyytyy" tai sammuu kun painetaan vähä reilummin kaasua.Vein auton tampereen kivitilaan jossa siitä "luettiin" vikakoodit.Toimenpide kesti vajaan 2tuntia hinta 184€.Minulle ilmoitettiin että ruiskutus-suuttimet tukossa ja polttoainejärjestelmässä saattaa olla epäpuhtautta.Autoon tarvitsisi kuulemma vaihtaa koko polttoainejärjestelmä hintaan 4000€.Eikä kuulemma kannata vaihtaa pelkkiä suuttimia kun sekin on jo yli 2000€ ja vika saattaa palata.Melko halpaa omistaa ford
172639
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Tuosta kannattaa kysyä toinenkin mielipide.
Ei ole kovin tarkka diagnoosi.

Äänestä
  • että otin tossa yhteyttä tammerdieseliin ja kyselin josko ne siellä ois voinu jotain tehdä niille suuttimille.Ottivat multa auton tarkat tiedot ja lupasivat ottaa yhteyttä.Hetken päästä sitten puhelin soi ja kaveri pahoitteli etteivät pysty tekeen mitään kyseiselle laitteelle koska on joku fordin common rail systeemi ja että täytyy kait merkkiliikkeen kautta vaan pelata.kele.

    Äänestä

  • ...kele kirjoitti:

    että otin tossa yhteyttä tammerdieseliin ja kyselin josko ne siellä ois voinu jotain tehdä niille suuttimille.Ottivat multa auton tarkat tiedot ja lupasivat ottaa yhteyttä.Hetken päästä sitten puhelin soi ja kaveri pahoitteli etteivät pysty tekeen mitään kyseiselle laitteelle koska on joku fordin common rail systeemi ja että täytyy kait merkkiliikkeen kautta vaan pelata.kele.

    Kuulostaa siltä, että sikatilalliset tietävät kilpailutilanteen. Hinta on luokaa sikamainen.

    Silti selvittäisin vielä, jos on tukkeutumisesta kyse, ei pitäisi olla mitään mystiikkaa.

    Äänestä

.. niin se on järkyttävää!

Äänestä

provooo!

Äänestä
  • "uskovaisen" tulkinta, lähes vikaan kuin vikaan.

    Äänestä

Minä en uskoisi tuollaisia lukuja, muitakin korjausliikkeitä löytyy!

Polttoaineessa ollut jotain epäpuhtauksia. Aikoinaan tuosta olisi selvinnyt kaasarin purkauksella ja uudelleenkasauksella, nykyautot ovatkin jo eri juttu...

Panee miettimään, kannattaako korjauttaakaan tuollaisilla hinnoilla, kun auton arvokaan ei ole kuin enintään 14 tuhatta...;)

Äänestä

http://www2.hs.fi/extrat/autojaliikenne/vikasarja/viat.jsp?id=1045
Näyttäisi osuvan vuosimallin mukaan.

Joissain riisseleissä on jostakin lähtenyt tai päässyt metallisiruja liikkeelle ja sitten kulkiessaan ovat raapineet systeemin menessään eteepäin (ruiskutuspumpun epätiiviksi => paineiden lasku ja roskat tukkivat suuttimet?).
Seurauksena koko ruiskusysteemin uusinta.
Joillakin oireillut hävinneenä tyhjäkäyntinä.

Äänestä

Kysy Fordilta vastaantuloa. Jos vika on tullut epänormaalin aikaisin niin autossasi on KSL:n mukainen virhe. Varaudu laittamaan paperit kuluttajaviranomaisille kun Ford vetäytyy vastuusta.

Äänestä
  • Tuo prosessi kannattaa suunnitella niin hyvin kuin pystyy. Ja hankkia tietoa. Kaikki vaatimukset ja perustelut kirjallisena, ja niihin vastaukset myös kirjallisena.

    Kannattaa ehkä konsultoida kuluttajaviranomaisia ennen liikkeessä käyntiä, tietää pelisäännöt. Vastapuoli epäilemättä on erittäin kokenut näissä asioissa.

    Vääntämään joutuu, moni hoitaa vastuunsa kunnolla, mutta aina on niitä jotka maksattaa kaiken asiakkaalla, jos pienikin tekosyy löytyy.

    Ryhmäkanne Suomessakin olisi totisesti tarpeen.

    Äänestä

  • Se siitä, jos on vaikka kerrankin vaihdattanut löpösuodattimen itse tai "villillä pajalla", niin tuskin menee vaateet läpi.

    Äänestä

No ei ne suuttimet oo ainakaan lopussa vielä, pitää ajaa ainakin se 300 tkm. Kannattaa kokeilla näitä polttoainejärjestelmän pudistustököttejä. Maksavat vaan sen 5 euroa purkki halvimmillaan. Minkään vikakoodin tarkastus ei vie 2 tuntia. Eihän sun oma tietokoneeskaan mieti 2 tuntia, 10 minuuttia on maksimi. Muistan ennen muinoin kun autoliikkeillä työt oli hinnoiteltu etukäteen määritellyn ohjehinnan mukaan. Veloittivat 10 minuutin työstä 2 tunnin hinnan eikä tullut edes valmista. Yleensähän merkkikorjaamot eivät tuollasista vian paikallistimista edes veloita mitään. 4000 eurolla saa koko moottorin kunnostettua alan liikkeessä.

Äänestä

Oletko ajanut Venäjältä ostetuilla polttoaineilla?

Äänestä
  • dieselillä oon ajellu

    Äänestä

Autoa ostettaessa kannattaa aina huomioida se seikka, että korjaukset ja osat ovat jossain suhteessa uuden auton hintaan. Mitä kalliimpi auto, sitä kalliimat osat ja korjaukset. Tämä pätee myös käytettyihin autoihin. "Vika" ei siis välttämättä ole merkkikohtainen, vaan mallikohtainen.

Äänestä

vaan mielipiteistä.Ilmottelen täällä sitten kun oon jossain jotenkin saanu auton kunnostettua.Tällä hetkellä näyttää aika huonolta mutta jatkan selvittelyä.Tosta merkkiliikkeen vastuusta vielä että tuskin tulee vastaan kun mittarissa on 317tkm ja itse en ole määräaikaishuoltoja merkkiliikkeessä teettänyt.Auto on ollut minulla 1.5 vuotta ja olen itse sillä ajanut 57tkm.

Äänestä

Jos on pokkaa, niin menet vaan muina miehinä autoa vaihtamaan ja jätät vian mainitsematta... Jos eivät huomaa vikaa, niin sinun onni ja tulevan ostajan helvetti... (tai ainakin osittain autoliikkeen.)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


...kele kirjoitti:

Eli omistan vm.02 tdci mondeon.Autoon ilmaantui vika josta olen täälläkin palstalla aiemmin lukenut.Eli auto "hyytyy" tai sammuu kun painetaan vähä reilummin kaasua.Vein auton tampereen kivitilaan jossa siitä "luettiin" vikakoodit.Toimenpide kesti vajaan 2tuntia hinta 184€.Minulle ilmoitettiin että ruiskutus-suuttimet tukossa ja polttoainejärjestelmässä saattaa olla epäpuhtautta.Autoon tarvitsisi kuulemma vaihtaa koko polttoainejärjestelmä hintaan 4000€.Eikä kuulemma kannata vaihtaa pelkkiä suuttimia kun sekin on jo yli 2000€ ja vika saattaa palata.Melko halpaa omistaa ford

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu