Miten on lukeminen sujunut? Mitä mieltä olette artikkeleista?
LO/LTO-hakijat!
marica_
81120
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Moikkis sullekin!
Olen nyt lukenut kirjan artikkelit läpi useaan otteeseen. Ensimmäisellä kerralla tavoitteena yleisilmeen hahmottaminen. Toisella kerralla parempaa syventymistä teksteihin. Kolmas lukukerta muistiinpanot ja neljäs kerta mind-mapit.
Nyt alkaisi olla jonkinlainen näkemys jokaisesta artikkelista. Sitten olisi edessä vielä se pahin, kaiken nippelitiedon opettelu, sillä näin lyhyellä ja suht helpolla materiaalilla, on odotettavissa varmasti aikamoisen vaikea koe.
Artikkelit ovat suht ok, Poikeloiden tekstiä sai jankata oikein kunnolla, että sai jonkinlaisen ymmärryksen. Sakari Suutarisen tekstissä päänvaivaa aiheuttavat taulukot.
Mites itse?
"Olen nyt lukenut kirjan artikkelit läpi useaan otteeseen. Ensimmäisellä kerralla tavoitteena yleisilmeen hahmottaminen. Toisella kerralla parempaa syventymistä teksteihin. Kolmas lukukerta muistiinpanot ja neljäs kerta mind-mapit."
Olihan toi vitsi?
Mikäs siinä kummastuttaa? Ei ollut vitsi.
en ole edes aloittanu. Itse asiassa katoin vasta tänään, että mistä kirjan saa hommattua.
Materiaali on myös luettavissa kätevästi netistä.
Itsekin olen lukenut artikkelit useampaan otteeseen :) tosin huomenna vasta alkaa muistiinpanojen teko :) olisko sulla meseä tms ni vois "rauhassa" keskustella materiaalista? ootko muuten minnepäin Suomea hakemassa?
Jaa...no mikäs siinä jos on kaikki päivät aikaa lukea. Itsekään jos en kävisi töissä, niin tulisi luettua paljon enemmän.
Toisaalta itse en pidä kriteerinä sitä miten monta kertaa on lukenut läpi. Muistan kun joskus yläasteella kriteeri sille miten hyvin oli lukenut kokeeseen oli miten monta kertaa on lukenut läpi kappaleet ja johan sillä vouhotettiin jos oli lukenut ainakin monta kymmentä kertaa...kylläpäs kuulosti hienolta silloin. No jaa, tärkeintä lienee syvällisempi omaksuminen.
Itsekin olen sitä mieltä ettei lukukerroilla ole niin väliä vaan syvällisemmällä ymmärryksellä. Itselläni tämä tapa toimii kuitenkin.
Marica_ Olen hakemassa ykkösvaihtoehtona Hämeenlinnaan, myös Joensuun ja Savonlinnan laitoin hakupapereihin. Tein tällaisen väliaikaisen sähköpostin, johon voit laittaa viestiä, niin jatketaan siellä sitten tarkemmin.
[email protected]