Hei te jotka olette käyneet Algherossa, kertokaa minkälaiset shoppailumahdollisuudet siellä on? Joka lomaan täytyy sisältyä hiukan shoppailua joten haluaisin jo etukäteen tietää mitä odottaa. Italian kieltä taitamattomana googlettaminen aiheesta on hiukan hankalaa.. joten laittakaahan tietoa ostoskeskuksista, toreista, markkinoista yms.
Kiitosta!
Algherossa käyneet kertokaa
5
2568
Vastaukset
- lpl
..eihän se nyt mikään shoppailuparatiisi ole. Mutta vanhassa kaupungissa ja liepeillä on joitain kivoja putiikkeja. Pari meikäläisittäin lilliputtimaista ostoskeskusta. Hintatasosta en tiedä mutta ei ainakaan mitää extrahalpaa. Mutta Algherokin on oikea kaupunki jossa asuu oikeita ihmisiä, joten tavallisia puoteja löytyy. Junalla pääsee mukavasti hieman isompaan kaupunkiin Sassariin, josta sitten löytyy jo monenlaisia isompiakin kauppoja.
Markkinat oli jonain päivänä: yksi katu täynnä kojuja ja roinaa ja ruokaa joka lähtöön. Ne oli mielenkiintoiset. Oppaat kyllä kertovat paikan ja ajan !!- Tornatore
Yleensä shoppailu kai italianmatkailijoille tarkoittaa muotia: kenkiä, käsilaukkuja ym. tai sitten tuliaisiksi viinejä, juustoja ja muita herkkuja. Lasten lelut myös jänniä, puhumattakaan lasten vaatteista.
Algherossa on ihan hyvät mahdollisuudet hankkia itselleen upeita tavaroita - ihan niinkuin missä tahansa muussakin 40.000 asukkaan kaupungissa. Kaupat eivät sijaitse hotellialueella, vaan Algheron "uudessa keskustassa" ja joitain myös vanhassa kaupungissa.
Viikottaiset markkinat, joku vuosi sitten keskiviikkoisin, ovat kokemus sinänsä.
- Tornatore
Vanhan kaupungin muurissa (et voi erehtyä paikasta, jos lähdet hotellialueelta kävelemään keskustaan) on turisti-info, josta saat tarvittavat tiedot vaikkapa englannin kielellä. Esitteet, kartat, tapahtumatiedot saat myös sieltä. Infosta voit varata myös kiertomatkoja ym. kaupallisia palveluita. Hotellisi respa neuvoo varmaaan myös mielellään.
Varsinaista "ostoskeskusta" Algherossa ei ole (ainakaan kolme vuotta sitten). Kerran viikossa on suuret markkinat. Varmaankin parin kilometrin verran kojuja liikenteeltä suljetulla kadulla. Kaikkea mahdollista tavaraa ja ruokaa edullisin hinnoin.- Sardinia v. 2003
En nyt ole oikein varma mitä tässä tarkoitetaan ostoskeskuksella, mutta kyllähän siinä keskustan tuntumassa aikamoinen ostoskeskus on. Ei tietenkään mikään Jumbon kokoinen, mutta kuitenkin kauppoja on vaikka kuinka ja moneen lähtöön. Kahvilaa ja sen semmoistakin löytyy.
Sijainti on keskustasta n. 1,5- 2 km sisämaahan päin, ei hyvät ohjeet ollenkaan, mutta kun osoite ei ole jäänyt mieleen... Autolla kun menimme joka kerran.
- juuri tullut sieltä
algheron keskustassa ja vanhassa kaupungissa paljon pikkuputiikkeja,pääasiassa naisia kiinnostavia vaate-koru-ja hajuvesiliikkeitä.hintataso vähintään suomalaista,monissa kalliimpaakin.markkinat keskiviikkoisin.sassarin kaupungissa,noin tunnin ajomatkan päässä enemmän liikkeitä ja markkinat joka päivä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2714687Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343040Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442857Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k292841Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761801Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061654Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 601429
- 951292
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2151180