Setäni on kunnallisessa hoitolaitoksessa dementoituneena. Hänellä ei elä yhtään sisaruksia enää, vaan heidän lapsia. Hänellä on kunnalta edunvalvoja. Nyt edunvalvoja aikoo myydä omakotitalon. Mitä laki sanoo irtaimen omaisuuden, esim. huonekalujen, astioiden ym. kohtalosta. Saako edunvalvoja tehdä niille mitä haluaa vai voiko serkukset vaatia edunvalvojalta irtainta omaisuutta jaettavaksi jo sedän ollessa elossa sukulaisten kesken.
irtaimen jakaminen
vastausta odottava
4699
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei tietenkään. Vai alkavat sukulaiset jo jakamaan omaisuutta toisen ollessa vielä elossa.
siis edunvalvoja saa viedä kaikki irtaimen kierrätyskeskukseen tai kaatopaikalle...
Jos tavarat sukulaisia kovasti kiinnostaa, he voivat tehdä sedälle ostotarjouksen niistä. Muutoin ne ovat sedän omaisuutta ja edunvalvoja ajaa sedän etua.
Edunvalvoja ei voi missään nimessä lahjoittaa valvottavansa omaisuutta.
Niin kauan kuin setänne elää, teillä ei ole mitään laillista oikeutta vaatia hänen irtaimistoaan itsellenne. Eikä se ole oikein fiksuakaan.
Mutta ottakaa asia puheeksi ja tehkää ostotarjous. Jos se on kohtuullinen, edunvalvoja myynee teille irtaimiston. Hän voi myydä sen vaikka kaikille lakimääräisille perillsille yhteisesti, saatte sitten keskenänne tapella.