Elikkäs kertokaa kokeneemmat:
Kuinka maksan lentokenttäveron? Maksetaanko se jo Suomessa, vai kohdemaassa? Saako lentokenttävero "kaavakkeita" myös Suomen (Helsinki-Vantaa) kentältä?
Tarvitaanko viisumi jokaiseen sellaiseen maahan, mihin tarvitaan passikin(esim.Ruotsin risteilyllä ei tarvitse kumpaakaan)? EU-maihin ei ilmeisesti viisumia tarvitse.
Miten ylimääräinen polttoainemaksu maksetaan? Lentoyhtiölle käteisellä kentällä, vai pankkisiirrolla??
Saanko vaihtaa Tunisian rahaa jo Suomessa, vai pitääkö odottaa loman ensimmäiseen päivään kohteessa? Saako oppaalta vaihtorahaa?
Onko ravintoloissa pakko maksaa juomarahaa, jos ei halua, tai ole varaa?
Kiitokset vastauksista jo etukäteen! Ensimmäinen etelänloma odottaa 2 kuukauden päässä!!!
Kysymyksiä
10
1112
Vastaukset
- jäämään
kotiin!
Tai oikeastaan ei kukaan voi olla noin juntti, vai voiko????
Jos kuitenkin pääset lähtemään niin varaa mukaan Hankkijan lippis ja tuulipuku...- kiitos...
vaan itsellesi juntti! En kaipaakaan vastauksia sinunlaiseltasi!
- ulkomaan elävä
kiitos... kirjoitti:
vaan itsellesi juntti! En kaipaakaan vastauksia sinunlaiseltasi!
Näihin polttoaine-, vero ja viisumikysymyksiin saat vastauksen yleensä jo varattuasi matkan. Ne on yleensä kaikki matkan hinnassa ja jos viisumia tarvitaan, ne lomakkeet tulee yleensä matkanjärjestäjältä etukäteen. Euroopassa viisumia ei tarvita. Toki on maita, joissa maksetaan lenttokenttävero vasta lähettäessä kotimatkalle, sekin riippuu maasta ja matkanjärjestäjästä. Soittelemalla sinne selviää. Juomarahasta, yleensä on tapana pyöristää summia pikkusen ylöspäin, jos joku maksaa 10,70 niin annat 11 ja sillä hyvä. Mutta pakko ei ole sekään. Näin siis Euroopassa. Hyvää matkaa sinulle!
- menee..
Siinä ne verot sun muut menee samalla kun maksat matkankin. Se on siellä lipun hinnassa, ei siihen mitään erillisiä maksuja tai kaavakkeita tarvita. Samoin menee polttoainemaksut sun muut.
Kaikkiin niihin maihin, joiden kanssa Suomi ei ole solminut viisumivapaussopimusta, tarvitaan viisumi. Ulkoministeriön sivuilta varmaan löytyy tietoa. Schengen-alueelle (iso osa EU:ta, Norja ja Sveitsi, ja oliko muita, en muista) ei tarvita viisumia, eikä edes passia. USAnkaan ei tarvita viisumia, mutta monen moneen maahan tarvitaan.
Passi on kotimaan antama todistus kansalaisuudesta . Viisumi on matkakohdemaan antama lupa maahan tuloon ja tietynlaiseen oleskeluun siellä.
Tunisian rahaa voit vaihtaa jo Suomessa. Oppaalta et saa vaihtorahaa. Ota Visa ja nosta sillä maan valuuttaa automaatista tai etsi rahanvaihtopiste, esim. pankki. Riippuu vähän maasta, miten toimitaan.
Ei ole pakko maksaa juomarahaa. Voi olla hyvä, ettei mene sitten toista kertaa siihen ravintolaan. Juomarahakäytännöt vaihtelevat paljon maittain. Joissain oletetaan automaattisesti, että juomaraha lisätään laskuun, toisissa maissa ei juomarahoja juurikaan makseta.- Vastauksista
Jepulis!
- lisää...
Ja joskus näkee ohjeita että juomaraha on 10% laskusta tms. Se kuitenkin pitää paikkansa kun lasku on suhteellisen pieni. Jos lasku on 10 € jätä 1 euro ylimääräistä...jos taas syöt 200 euron edestä ei se tarkoita normaalissa ravintolassa että juomarahaa pitäisi 20 euroa jättää. Kyllä siinä viitonen riittää ihan hyvin.
Pitää olla jo aika hieno paikka että tippi olisi sitä isompi. - OvatTarkkoja
lisää... kirjoitti:
Ja joskus näkee ohjeita että juomaraha on 10% laskusta tms. Se kuitenkin pitää paikkansa kun lasku on suhteellisen pieni. Jos lasku on 10 € jätä 1 euro ylimääräistä...jos taas syöt 200 euron edestä ei se tarkoita normaalissa ravintolassa että juomarahaa pitäisi 20 euroa jättää. Kyllä siinä viitonen riittää ihan hyvin.
Pitää olla jo aika hieno paikka että tippi olisi sitä isompi.Juomarahojen suhteen. Kerran "huonon annoksen" ja palvelun jälkeen emme jättäneet tippiä...No lähdettiin ravintolasta pois ja kohta olikin perässä juoksemassa ravintolan tarjoilija. Huuteli oikein vihaisena! V-t-t me sille mitään maksettu :)
- _donna_
Korjaan sen verran ylläolevaa, että Schengen-alueelle tarvitaan aina joko passi tai sitten henkilökortti. Vaikka sitä ei kysyttäisikään se pitää olla mukana. Passintarkastus voidaan palauttaa jos on tarvetta hyvinkin nopeasti. Myös EU-alueella voi matkustaa passilla tai henkilökortilla. EU-maista vain osa on Schengen-maita.
- Doit
Juomarahoista vielä vähän... Samassa maassa eri ravintoloillakin voi olla erilainen käytäntö juomarahan kanssa; toisissa juomaraha on lisätty annosten hintaan (lukee menussa) ja toisissa ei. Eli kannattaa lukea menun alalaita tarkkaan.
Yleensä juomarahaa jätetään se n. 10%, mutta jos aikoo tulla takaisin samaan paikkaan syömään, niin voi olla hyvä jättää hiukan ylimääräistä. Seuraavilla kerroilla on sitten entistä parempaa palvelua ja saattaa saada vähän ekstraa (esim. naposteltavaa ruoan odotteluun, leipää tai patonkia, jälkkärikahvin tms.) Muutenkin olen köyhemmissä maissa tipannut aina vähän enemmän kuin pitäisi. Pari euroa ei ole meille suuri raha, mutta vastaanottajalle se voi olla hyvinkin suuri raha ja piristää varmasti hänen päiväänsä.- mimi12
Tunisian rahayksikkö on dinaari, eikä dinaareita pysty vaihtamaan suomessa sillä Tunisian valuutta on suljettu eikä sitä saa viedä maasta pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi362769Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs122559100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es432278Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks201871Iso poliisioperaatio Lapualla
Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo381572Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa511555- 381473
Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys
Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä251363- 281194
- 261141