Helbbii tartten kuukautiseni alkoi tammikuussa tätä kuuta ja pituuteni on 154-157 ja painoni 55kg Ja kuukautiseni on melkein joka toinen viikko. Enkä tahdo minnekkää tutkimuksiin.. Tartten helppii..! En voi olla kamujenkaan kanssa jos näin on koko ajan ja en voi uida!
Kuukautiset joka toinen viikko!!
ZeN
32071
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Haluat apua, mutta et mitään tutkimuksia. Esität siis mahdottoman haasteen. Ei sanoilla voi tilannetta korjata.
Voisit vähän tarkentaa tuota "melkein joka viikko". Alapa selvästi merkitä ylös aina kuukautisten ensimmäinen päivä. Näin selvität minkä pituinen kuukautiskierto sinulla on (kuukautisten ensimmäisestä päivästä seuraavien kuukautisten ensimmäiseen päivään). Lääkärissäkin kierrosta tullaan kysymään.
Hyvin lyhyessä kierrossa on tosin ihan mahdollista, että kuukautiset tulevat tiuhaan, mutta ei sentään joka toinen viikko. Nyt olisi syytä hakeutua lääkäriin/terveydenhoitajalle ja nimenomaan niihin tutkimuksiin.
Normaalia nuorella iällä, että tulee tommosia.
Itelläni alko yhtäkkii samantapasta; menkat tiheenty kunnes lopulta ne kesti aina n. 1kk ja viikko vaan taukoo... Ja vuoto oli helvetillisen runsasta. Sit lopulta uskaltauduin lääkäriin --> määrättiin e-pillerit, niitä syön edelleen ja kaikki on hyvin. :) (tosin jos lopettaisin niiden syömisen, niin en osaa sanoa tulisiko kamalat menkkani takaisin vai olisiko ne taas normaalit)
Kannattaa myös teettää samalla verikokeet, sillä itelläni oli laskenut huimasti veriarvot (menettänyt sen puolivuotisen helvetin aikana tavallista enemmän verta, joten ei ihme että laski) ja pistettiin rautakuurille.
hopihopi, itelläni kärsimys kesti puol vuotta, ennen kuin uskalsin mennä lääkäriin. tee sinä itsellesi palvelus ja mee aikasemmin. :D
minkä ikäinen olet ja milloin menkat ovat alkaneet. Alussa menkat ovat hyvin usealla epäsäännölliset, kuten minullakin oli. Tähän vaikuttaa myös stressi ja hormonitasapaino.
Mene kuitenkin tarkistuttamaan itsesi, niin apu löytyy 99% varmemmin :)