Onkos jännittyneisyys, välillä ihan tuskainen olo, hiottaa ja sitten yht'äkkiä onkin vilu. Mutta kaikkein eniten vaivaa tuo jännittynyt olotila, eli koko keho jännittyneenä, siitä tulee tuskainen olo, sekava, hiottaa, tulee vain sellainen hikisen nahkea iho.
Yksi positiivinen asia vain tuosta on, suolisto toimii erittäin hyvin, ja kun suolisto *monen istunnon* jälkeen tyhjä, oloakin helpottaa. Niin joo, ja tuona aikana sydän pomppii miten sattuu, jos vähänkin yrittää tehdä jotain rankempaa.
Yksi positiivinen asia vain tuosta on, suolisto toimii erittäin hyvin, ja kun suolisto *monen istunnon* jälkeen tyhjä, oloakin helpottaa. Niin joo, ja tuona aikana sydän pomppii miten sattuu, jos vähänkin yrittää tehdä jotain rankempaa.
Vastaukset 3
Vanhimmat
tuo jännittyneisyys kuuluu asiaan, samaan kuuluu ahdistuneisuus ym. sekava olo. Ennen minullakin oli tiettyyn aikaan kuukaudesta, mutta sitten kun niitä oli aina niin kävin hakemassa hormoonilääkityksen mikä onkin auttanut niin, että nyt olo on melko normaali.
Mulla on ollut samanlaisia oireita myös ja FSH mittari ei näytä, että vaihdevuodet olisivat. Minun "oma mittari" kyllä sanoo, että tämä ahdistuneisuus ja paniikki, sekava olo, hikoilu ym. eivät kuulu muuhun kuin vaihevuosiin. Kysyinkin tuolla ylempänä oireista ja ystävänikin sanoi näistä jatkuvista raivon/itkun puuskista ja täällä oltiin sitä mieltä, että kyllä ne vaihdevuosiin kuuluu. Menkatkin on epäsäännölliset. Tk:n oma mieslääkärini määrää vaan minulle mieliala-, uni- ja rauhoittavialääkeitä, koska olen nuorempana samoista oireista kärsinyt kärsinyt. Nyt tämä 49 v. tyttö taitaa mennä gynelle.
Lisäksi kysyisin teiltä, joilta on kohtu poistettu, vaikuttiko se oireisiin millään lailla? Minulta ei ole vielä poistettu, mutta on tarkoitus poistaa, mutta munasarjat jättää.
Sain estradot laastarin ja primolut nor tabletit. Minulle ne kyllä auttoivat todella paljon. Kannattaa etsiä itselle vain se sopiva niitä on niin montaa sorttia. Hyvää kevättä vain kaikille..Hei naisillahan on sitä kevättä rinnoissa, mikä sinänsä/eli aurinko ja lämpö nostaa estrogeeni tasoa ja olo helpottuu.