rappeuma

rappeuma todettu mangneetissa 4 ja 5 selkärangan nikamassa.Lapojen välissä ja rintaan keskellä aivan sietämättömät kivut.Mitä voi tehdä ?lääkäri totesi nämä rappeumat ja se oli siinä,ei pillereitä ei ohjeita.KIPU ON JA PYSYY.Tietäskö kukaan keinoa tähän.Sama taitaa olla alaselässä ,kun kipu on samanlaista häntäluusta 10 cm ylöspäin.Kyynärpäissä ja niskassakin.eli rappeutunut kokonaan.
4792
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Sama juttu mulla ! Alempana todettu rappeuma magneettikuvassa eikä mitään muuta lääkäriltä herunut!takamus puutuu ja jäykistyy istuessa ja muutenkin kipuilee.ollut jo vuoden.välillä buranaa
mitä avuksi? tietääkö joku ?

Äänestä

Minulla rappeutunut kuusi alimmaista välilevyä/ nikamaa todella pahoin. Magneettikuvauksessa ei näy välilevyistä kuin ohut kuiva kerros. Selkäkivut helvetilliset ja oikea jalka tunnoton pakarasta varpaisiin. Norpan 10mg kipulaastari ja Panacodeja käytän, mutta apu ei ole kuin ehkä 25%. Teen toimistotyötä ja kaikki fyysinen rasitus kävelyä lukuunottamatta sallittua. Kävelläkin pitää tasaisella alustalla, ettei horjahda tai kompastu jne. mihinkään. Olen 48v. mies ja työelämässä pitäisi vielä olla taloudellisista syistä.

Äänestä

Pari vuotta sitten silittäessäni verhoja selkä alkoi tuntua väsyneeltä ja painon tunnetta keskellä alaselkää.Menin vähäksi aikaa pitkäkseni,mutta selkä tuntui menevän kokoajan kipeämmäksi.
Lopussa hädin tuskin konttaamalla pääsi liikkeelle.Onneksi mieheni oli auttamassa ja nosti minut pystyyn kun tuntui ettei jalkani ottaneet päälle.
Istumisesta ei puhettakaan seisaaltaan piti suihkun alla pissata.
Melkein viikon olin sänkypotilaana.Kivut olivat helvetilliset.Yhtä itkua ja huutoa.
Lääkäri määräsi kuvauksiin,josta löytyi kahden alimmaisen välilevyn rappeuma.
Panacoddia,800 buranaa ja Sirdaludia määräsivät.Sekä kerran fysioterapeutille saamaan jumppa ohjeet.
Kipukohtauksia tulee kuulemma myös jatkossa,niille ei voi kuulemma mitään.
Lisäksi tuntui myös iskias kipua oikeassa reidessä ja pokeessa.
Kauhulla odottelen seuraavaa kipukohtausta.

Äänestä
  • Edelliseen vilä lisään:
    Istuminen kuulemma kaikkein pahinta,eikä pitkään seisominenkaan kyllä oikein hyvää tee.Minulle ainakin kävely kaikkein paras,mutta ei sitäkään jaksa kokoaikaa tehdä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mitä tehdä kirjoitti:

rappeuma todettu mangneetissa 4 ja 5 selkärangan nikamassa.Lapojen välissä ja rintaan keskellä aivan sietämättömät kivut.Mitä voi tehdä ?lääkäri totesi nämä rappeumat ja se oli siinä,ei pillereitä ei ohjeita.KIPU ON JA PYSYY.Tietäskö kukaan keinoa tähän.Sama taitaa olla alaselässä ,kun kipu on samanlaista häntäluusta 10 cm ylöspäin.Kyynärpäissä ja niskassakin.eli rappeutunut kokonaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu